Donmuş sorun olarak Batı Sahra anlaşmazlığı
Western Sahara conflict as a frozen conflict
- Tez No: 553635
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, Afrika'nın kuzey doğusunda stratejik bir bölgede yer alan İspanya sömürgesi Batı Sahra'nın 1975 yılında Fas tarafından ilhak edilmesiyle ortaya çıkmış olan Batı Sahra anlaşmazlığını, donmuş bir sorun örneği olarak ele almaktadır. Bu sorunun kökenleri, sömürgecilik dönemi politikalarına dayanmaktadır. Bu dönemde rastgele çizilen sınırlar, Afrika'nın köklü devletlerinden biri olan Fas Krallığı'nın Batı Sahra'ya yönelik irredentist iddialarının; İspanya'nın politikaları ise burada Polisario Cephesi liderliğinde modern Sahravi milliyetçiliğinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu durum, aynı sınırlar üzerinde hak iddia eden taraflar arasında çatışmayı beraberinde getirmiştir. Fas tarafından ayrılıkçılık, Sahraviler tarafından uluslararası hukuka aykırı işgal olarak ifade edilen Batı Sahra sorunu, temelde topraksal bir ihtilaf olup 40 yılı aşkın bir süredir devam etmektedir. Soğuk Savaş'ın sona ermesinin ardından oluşan sorunun barışçıl bir biçimde çözülmesi ihtimali, uluslararası toplumun taraflarca karşılıklı kabul edilebilir bir çözüme ulaşamamasından dolayı ortadan kalkmıştır. Bunda, sorunun ana aktörlerinin uzlaşmaz politikalarını sürdürmeleri ve taviz vermekteki isteksizliği, soruna müdahil olan küresel ve bölgesel aktörlerin çıkarları çerçevesinde şekillenen Batı Sahra politikaları ve Batı Sahra'da bulunan doğal kaynakların kullanımı meselesi etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
This work examines the Western Sahara Conflict as a case of frozen conflict, which emerged with the annexation of the Western Sahara which is a Spanish colony located in a strategic region in north-east of the Africa by Morocco. The origins of this conflict come from the politics of the colonial period. The randomly drawn borders in this period caused the emergence of irredentist claims of Moroccan Kingdom towards Sahara and the politics of Spain caused the emergence of Sahrawi nationalism there led by Polisario Front. This situation brought about the conflict of the parties who claim possession on the same borders. The Western Sahara conflict which is stated as separatism by Morocco whereas it is stated as an illegal occupation by Sahrawi; is mainly a terrestrial dispute which continues for over 40 years. The possibility of peaceful solution of this conflict which emerged after the Cold War is disappeared since the international community could not reach a solution on which the parties agree on mutually. The continuation of irreconcilable politics of the main actors, unwillingness to appeasement, Western Sahara politics shaped in the direction of interests of the global and regional actors involved in the conflict and the usage of natural resources in Western Sahara have effect on this.