Ceza infaz kurumlarının yatırım projelerinin analizi ve kuruluş yeri seçimi kriterlerinin analitik ağ süreci yöntemiyle belirlenmesi
Analysis of investment projects of penal institutions and determination of site selection criteria by analytical network process method
- Tez No: 553641
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT BURAK GEYİKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ülke ekonomisinin kalkınmasında ve toplumun sosyal refah düzeyinin arttırılmasında yatırım projelerinin hayata geçirilmesi son derece önemlidir. Ceza infaz kurumlarının ekonomik kalkınmaya doğrudan bir etkisi bulunmamakla birlikte sosyal refahın arttırılması konusunda dolaylı yönden bir katkısı bulunmaktadır. Bu yönüyle ceza infaz kurumlarının yatırım projelerinin analizi yapılmış ve kuruluş yeri kriterlerinin belirlenmesi Analitik Ağ Süreci yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ceza infaz kurumlarının tarih içerisindeki değişimlerinden ve gelişimlerinden bahsedilmiş, bu kurumlar ile ilişkisi bulunan tutuklu, hükümlü, suç, ceza, infaz, infaz ve koruma memuru gibi birçok kavram detaylı bir şekilde anlatılmıştır. İkinci bölümde, yatırım ve proje kavramları açıklanmış, yatırım projelerinin önemiyle, risk ve belirsizlik durumları anlatılmıştır. Çalışma bir kamu yatırım projesi olduğu için daha çok kamu yatırım projeleri üzerine durulmuştur. Üçüncü bölümde, ceza infaz kurumlarının tarihi gelişimi ve mimari yapıları, kamu yatırım projeleri ile analitik ağ süreci yönteminin kullanıldığı kuruluş yeri seçimi çalışmaları ile ilgili literatür çalışması yapılmıştır. Çok kriterli karar verme seçenekleri ve Analitik Ağ Süreci yöntemi anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, Analitik Ağ Süreci yöntemi ve Super Decisions paket programı kullanılarak ceza infaz kurumlarının yatırım projelerinin analizinde kuruluş yeri seçiminde kullanılacak olan kriterlerin baskınlık oranları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the development of the country's economy and increasing the social welfare of the society, the realization of investment projects is extremely important. Although penal institutions have no direct impact on economic development, they contribute indirectly to increase social welfare. In this respect, the analysis of the investment projects of the penitentiary institutions was carried out and the location criteria of the establishment were determined by Analytical Network Process. The study consists of four parts. In the first chapter, the changes and developments of the penitentiary institutions in the history are mentioned and many concepts such as prisoners, convicts, crime, punishment, execution, execution and protection officer who are related to these institutions are explained in detail. In the second chapter, the concepts of investment and project are mentioned, the importance of investment projects, risk and uncertainty are explained. As the study is a public investment project, public investment projects are mostly focused on. In the third chapter, the historical development and architectural structures of the penitentiary institutions, the public investment projects and the selection of the location of the organization where the analytical network process method is used are examined. Multi-criteria decision-making options and Analytical Network Process method are described. In the fourth chapter, the dominance rates of the criteria to be used in the selection of the location of the establishment in the analysis of the investment projects of the penitentiary institutions by using the Analytical Network Process method and Super Decisions package program were determined.