Adneksiyel torsiyon olgularının retrospektif incelenmesi ve tanıda doppler ultrasonografinin etkinliği
Analyzing adnexal torsion cases retrospectively and the efficacy of doppler ultrasonogrphy in the diagnosis
  1. Tez No: 553647
  2. Yazar: EMRE EKMEKCİ
  3. Danışmanlar: DR. HÜSEYİN AYDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. ve 2. Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinikleri'nde Ocak 2005 ile Ekim 2008 tarihleri arasında opere edilmiş ve intraoperatif olarak adneksiyel torsiyon tanısı kanıtlanmış olan 38 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşları, medeni durum, sistemik hastalık varlığı, operasyon öyküsü, tüp ligasyonu öyküsü, obstetrik öyküsü kaydedildi. Hastaların başvuru anındaki şikayetleri, vital bulguları (ateş, nabız, kan basıncı), fizik muayene bulguları, uygulanan laboratuar testleri değerlendirmeye alındı. Hastaların preoperatif olarak yapılan pelvik ultrasonografi bulguları ve Doppler ultrasonografi incelemeleri kaydedildi. Uygulanan operasyon tekniği, adneksin kaç kere torsiyone olduğu ve hastanın başvurusu ile operasyon kararı verilmesi arasında geçen süre kaydedildi. Alınan materyallerin patolojik değerlendirme sonuçları kaydedildi. Hastalar postoperatif komplikasyonlar yönünden araştırıldı. Elde edilen veriler ile hastaların yaş gruplarına göre dağılımı, risk faktörleri, fizik muayene bulguları, laboratuar tetkikleri ve doppler ultrasonografinin tanıdaki etkinlikleri retrospektif olarak değerlendirildi. Uygulanan operasyon türü ile postoperatif komplikasyon arası ilişki araştırıldı. Başvuru ile operasyon kararı verilmesi arasında geçen süre incelendi. Alınan materyallerin histopatolojik inceleme sonuçları değerlendirildi. Adneksiyel torsiyon ile en sık birlikte olan patolojiler araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Thirty-eight patients who had undergone to surgery due to adnexal torsion and were confirmed as adnexal trosion between January 2005 and October 2008 in Ankara Training and Research Hospital 1st and 2nd Obstetrics and Gynecology Clinics were included in the study. Age, marital status, presence of systemic disease, operation history, history of tube ligation and obstetric history were recorded. Complaints, vital signs (fever, pulse, blood pressure), physical examination findings and laboratory tests were evaluated. Preoperative pelvic ultrasonography findings and doppler ultrasonography examinations of the patients were recorded. The operation technique, the number of times torsion of adnexa and the time elapsed between the patient's application and the decision of the operation were recorded. The pathological evaluation results of the materials were recorded. Patients were investigated for postoperative complications. The distribution of patients according to age groups, risk factors, physical examination findings, laboratory tests and the effectiveness of Doppler ultrasonography in the diagnosis were evaluated retrospectively. The relationship between the type of operation and postoperative complications was investigated. The period between the application and the decision of the operation was examined. The histopathological examination results were evaluated. The most common pathologies associated with adnexal torsion were investigated.