Kliniğimizde yapılan acil jinekolojik operasyonların retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of emergency gynecological operations performed in our clinic
  1. Tez No: 678487
  2. Yazar: GUNAY MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖNCÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
AMAÇ: Jinekolojik aciller tüm yaş gruplarından olan kadınlarda sık rastlanan, ayrıntılı tetkik ve tedavi edilmesi gereken en önemli sorunlardandır. Bu olguların uygun şekilde yönetimi hayati önem taşımakla beraber, bireyin cinsel fonksiyonlarının ve fertilitesinin korunmasında ileri derecede önem arz etmektedir. Bu çalışmada, kliniğimizde acil cerrahi ile tedavi edilen olguları retrospektif olarak inceleyerek, acil jinekolojik vakaların daha hızlı ve doğru şekilde yönetimine yardımcı olmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: 2015-2020 yılları arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıları ve Doğum Anabilim Dalı, aseptik servisine yatışı yapıldıktan sonra acil olarak veya medikal tedavi ile klinik durumu stabilize edildikten sonra opere edilen hastaların bilgileri hastane elektronik veri tabanı sistemi ve hasta arşiv dosyaları kullanılarak retrospektif olarak tarandı. Toplamda benign nedenlerle yapılan 2954 operasyonun %7,24'lük kısmını oluşturan, 209 hastaya acil olarak yapılan 214 majör operasyon (5 hasta 2 kez opere) çalışmaya dahil edildi. Acil olarak yapılan minör operasyonlar (endometriyal örnekleme, dilatasyon ve küretaj) çalışma dışı bırakıldı. Tüm hastaların demografik özellikleri, risk faktörleri, şikayetleri, fizik muayene bulguları, kan tetkikleri, tanı yöntemleri ve yapılan operasyonlar değerlendirildi. Sonuçların istatistiksel analizi, SPSS Version 20 programında yapıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Gynecological emergencies are one of the most important problems that are frequently encountered in women of all age groups and that require detailed examination and treatment. Appropriate management of these cases has vital importance, however, it is extremely important in preserving the sexual functions and fertility of the individual. In this study, we aimed to examine the cases treated with emergency surgery in our clinic retrospectively and to help the management of emergency gynecological cases more quickly and accurately. MATERIAL AND METHOD: Between 2015-2020 Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology after hospitalization in the aseptic service, the information of the patients who were operated as an emergency or after the clinical condition was stabilized with medical treatment were scanned retrospectively using the hospital electronic database system and patient archive files. A total of 214 major operations (5 patients operated twice), which were performed urgently in 209 patients, constituting 7.24% of 2954 operations performed for benign reasons, were included in the study. Urgent minor operations (endometrial sampling, dilation and curettage) were excluded from the study. Demographic characteristics, risk factors, complaints, physical examination findings, blood tests, diagnostic methods and operations of all patients were evaluated. Statistical analysis of the results was done in SPSS Version 20 program.