Berdiga Formasyonu'na ait kireçtaşlarının (Düzköy-Trabzon) agrega olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
The investigation of the usability of Berdiga Formation limestone (Düzköy-Trabzon) as aggregate
  1. Tez No: 553699
  2. Yazar: AHMET MUSLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada Berdiga Formasyonuna (Düzköy-Trabzon) ait kireç taşlarından elde edilen kırılmış malzemenin agrega olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla elde edilen kırılmış malzemeye beton agregalarına yönelik standartlarda tanımlanan deneyler uygulanmıştır. Deneylerden elde edilen sonuçlar ile agrega standartlarındaki değerler karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda betonda kullanılması öngörülen tez konusu agregalarla yapılacak betonların kalitesinin belirlenebilmesi amacıyla, bulunan agrega özelliklerinden faydalanılarak beton karışım hesapları yapılmış ve deneme betonları dökülmüştür. Üretilen betonların 7 ve 28 günlük basınç dayanımları üzerinden kıyaslama yapılarak sonuca varılmıştır. Beton üretimi için herhangi bir beton sınıfı hedeflenmeden sekiz farklı karışım hesabı yapılarak üretilen deneme betonlarında, agreganın kullanım alanı bulacağı Karadeniz Bölgesinde yaygın olarak kullanılan iki farklı çimento ve üç faklı beton katkısı kullanılmıştır. Ayrıca bir karışımda beton çökme değeri de farklı olarak seçilerek deneme betonları dökülmüştür. Böylelikle farklı çimento ve katkı türlerinin beton dayanımına etkisinin yanında slamp (taze beton çökme değeri) değerinin de beton dayanımı üzerindeki etkisi görülmüştür. Agrega deneylerinden elde edilen değerler ile beton basınç dayanım sonuçları değerlendirildiğinde mevcut agregaların betonda kullanılabilecek özellikte olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of crushed material obtained from limestone of Berdiga Formation (Düzköy-Trabzon) was investigated. For this purpose, the crushed material was subjected to the tests defined in the standards for concrete aggregates. The results obtained from the experiments were compared with the values in aggregate standards. As a result of the comparison, in order to determine the quality of concrete including the aggregates mentioned in thesis, concrete mixture calculations were evaluated by using aggregate properties and concrete samples were poured. It is concluded by comparing 7 and 28 days compressive strength of the poured concrete samples. Two different cement and three diffrerent concrete admixtures, which are widely used in the Black Sea Region where aggregates will be used, were applied in the concrete samples, produced by making eight differen mixture calculations without targeting any concrete class for concrete production. Additionally, the concrete sedimentation value was also selected differently in a mixture for test. Thus, besides the effect of different cement and admixture types on concrete strength, the effect of slamp (fresh concrete collapse value) value on concrete strength was also observed. When the values obtained from the aggregate tests and the compressive strength results of the concrete were evaluated, it is concluded that the aggregates can be used in concrete.