Tornalama işlemlerinde görüntü işleme teknikleri kullanılarak takım ömrünün izlenmesi
Tool life monitoring in turning operations by using image processing
- Tez No: 553700
- Danışmanlar: PROF. DR. OLKAN ÇUVALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında tornalama işlemlerinde takım ömrünün belirlenebilmesi ve takım değiştirme zamanının optimize edilerek işlem verimliliğinin arttırılması ile ilgili görüntü işleme teknikleri kullanılarak takım aşınmasının izlenebilirliği üzerine çalışmalar yapılmıştır. İşlenmiş yüzeylerden alınan görüntülerin Fourier dönüşümlerinden elde edilen parametrelerin zamana göre değişimleri takım aşınmasının zamana göre değişimi ile büyük oranda paralellik göstermiştir. Kesme parametrelerinin değiştirilmesi ile takım aşınma ilerlemesindeki eksponansiyel değişim, işlenmiş yüzey görüntülerinin Fourier dönüşümlerinden elde edilen parametrelerde de benzer oranda gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular ışığında, işlenilen yüzeylerden alınan görüntülerden çıkarılan parametreler ile takım aşınmasının dolayısı ile takım ömrünün takip edilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, studies on monitoring of tool wear by using image processing techniques related to determination of tool life in turning operations and optimizing tool change time and increasing process efficiency were carried out. Time-dependent changes of the parameters obtained from Fourier Transforms of the images taken from the machined surfaces showed a large degree of parallelism with the change of tool wear over time. By changing the cutting parameters, the exponential change in tool wear progression was observed at the similar rate in the parameters obtained from Fourier Transforms of the machined surface images. In the light of the obtained results, it was concluded that the tool life can be monitored due to the parameters obtained from the images taken from the processed surfaces.