Spor yapan ve yapmayan ortaöğretim öğrencilerinin benlik saygısı ve utangaçlık düzeylerinin incelenmesi
Examining the level of shyness and self-esteem in secondary school students who do and do not sports
  1. Tez No: 553710
  2. Yazar: AYŞE USTALAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM GÜLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor yapan ve yapmayan Ortaöğretim öğrencilerinin benlik saygıları ve utangaçlık durumlarını farklı değişkenler açısından incelemektir. Araştırmaya Ortaöğretim düzeyinde eğitim gören 296 kız ve 214 erkek olmak üzere toplam 510 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Öğrencilerin benlik saygılarını, utangaçlıklarını ve tanımlayıcı bilgilerini belirlemek üzere bir bilgi formu oluşturulmuştur. Benlik saygısını ölçmek için, Stanley Coopersmith (1967) tarafından geliştirilen ve Türkçe adaptasyonu Aksoy (1992) ve Pişkin (1997) tarafından yapılan Benlik Saygısı Ölçeği kullanılırken, Utangaçlık düzeyini belirlemek için de Cheek ve Buss tarafından (1990) geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması Güngör (2001) tarafından yapılan“Utangaçlık Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizine yönelik olarak SPSS23 paket programından faydalanılmıştır. Benlik saygısı ile utangaçlık ve tanımlayıcı bilgilere yönelik betimsel analizler uygulanmıştır. İkili gruplar karşılaştırılması için t testi ve ikiden fazla grupların karşılaştırılması için ANOVA testi uygulanmıştır. Benlik saygısı ve utangaçlık durumu arasında spor yapma durumuna göre anlamlı bir ilişki olup olmadığı ise pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Öğrencilerin cinsiyetleri ile utangaçlık durumları karşılaştırmasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (t2,619 p=0,009
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the self-esteem and shyness of the students who do sports and who do not. A total of 510 students (296 girls and 214 boys) who were educated at secondary level participated in the study voluntarily. An information form was created to determine the self-esteem, shyness and descriptive knowledge of the students. In order to measure self-esteem, the self-esteem scale developed by Stanley Coopersmith (1967) and used by Turkish adaptation Aksoy (1992) and Pişkin (1997) was used to determine the level of shyness by Cheek and Buss (1990) and adapted to Turkish by Güngör (2001)“Shyness Scale”was used. SPSS23 package program was used for the analysis of the obtained data. Descriptive analyzes of self-esteem and shyness and descriptive information were applied. For the comparison of binary groups, t-test and ANOVA test were used for comparison of more than two groups. Pearson correlation analysis was used to determine whether there was a significant relationship between self-esteem and shyness. A statistically significant difference was found in the comparison of the gender of the students with shyness (t2,619, p=0,009