Özkıyım girişimi sonrasında acil servise başvuran hastaların demografik, klinik özellikleri ve takip sonrasında tekrar özkıyım girişimi üzerine etkin nedenlerin incelenmesi
Demographic, clinical characteristics of patients admitted to the emergency department after suicide attempt and investigation of effective causes of suicide attempt after follow-up
- Tez No: 553711
- Danışmanlar: DR. GÜLHAN KURTOĞLU ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmamızda özkıyım girişiminde bulunan hastaların demografik, klinik özelliklerinin ve risk faktörlerinin belirlenmesi ve bu konularda koruyucu ve önleyici yaklaşımlar geliştirmek amaçlanmıştır. 1.Ocak 2010-31.Aralık.2010 tarihleri arasında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisine özkıyım girişimi sonrasında başvuran 266 hastadan çalışmaya katılmayı kabul eden 230 hasta dahil edildi. Araştırma grubunun verilerine retrospektif olarak arşiv dosya taramasından ve birebir iletişim numaralarından görüşülerek ulaşıldı. Hastaların %67,4' ü kadın, %32,6' sı erkek, yaş ortalaması 27,34' tü. Hastaların %81,7' si 35 yaş altında, %66,5' i bekar, %33,5' i evliydi. Eğitim durumuna göre hastaların %53,5' i lise mezunu ya da halen lise öğrencisi, meslek olarak %31,3' ü öğrenci, %17,1' i işsizdir. Hastalar en sık 18.00-24.00 saatleri arasında (%42,6) özkıyım girişiminde bulunmuş olup vakaların %47,8' i özkıyım girişiminden sonraki ilk 1 saat içerisinde acil servise başvurmuşlardır. Hastaların %13,9' unun daha önce özkıyım öyküsü olmakla beraber özkıyım girişiminde bulunan 230 hasta özkıyım şekli olarak en sık ilaç alımı (%84,4) sonrasında acil servise başvurmuşlardır. Özkıyım amaçlı %41,9 ile en sık analjezik grubu ilaç seçilmiş olup bu grupta %58,8 ile en fazla parasetamol grubu ilaç tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study patients who attempted suicide demographics, clinical characteristics and risk factors and protective and preventive approaches to these issues was to develop. The patients who came Ankara Atatürk Training and Research Hospital emergency room beetween 01. January. 2010 to 31. December. 2010 266 patients admitted to emergency department after suicide attempt in the study were included 230 patients who agreed to participate. Archival data were retrospectively screened for the study group and to communicate directly with the file numbers were reached in consultation. Totaly 230 of patients 67.4% of patients were women and 32.6% were male, mean age is found 27.34. 81.7% of patients is under the age of 35, 66.5% of unmarried, 33.5% were married. By educational status, 53.5% of the patients' current high school students or high school graduates, 31.3% as a profession thirds of students, 17,1% were unemployed. Patients most frequently between the hours of 18.00-24.00 (42.6%) had attemptedsuicide and 47.8% of the cases came to the emergency department within 1 hour after the first suicide attempt. 13.9% of the patients reported history of prior suicide as a form of suicide, although 230 patients who attempted suicide by taking drugs most frequently (84.4%) resorted to emergency department. 41.9% attempted suicide with the group of analgesic drugs was selected most frequently in this group with a maximum of 58.8% was preferred paracetamol drug group. Adverse psychiatric consultation, psychiatric outpatient clinic with a history of psychiatric illness and patients who are out of control much more than the other patients were discharged after the attempted suicide again.