Relationship between aortic stenosis severity and neutrophil-lymphocyte ratio in patients with coronary angiographically normal coronary arteries
Koroner anjiyografik olarak normal koronerleri olan hastalarda, aort darlığı ciddiyeti ile nötrofil-lenfosit oranı arasındaki ilişki
- Tez No: 553709
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ÇAĞIRCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş: Tüm dünya ülkelerinde yaşam süresinin artmasıyla birlikte, dejeneratif aort darlığı sıklığı da artmaktadır. Aort darlığı yaşam standartlarını önemli ölçüde etkileyen, morbidite ve mortalite oranları yüksek olması nedeniyle, tedavisi kadar takipleri de bir o kadar önem taşımaktadır. Bu çalışmamızda aort darlığının, rutin olarak her vizite ve poliklinik kontrollerinde gördüğümüz, ucuz ve kolay ulaşılabilir bir belirteç olan nötrofil-lenfosit oranı ile ilişkisini araştırdık. Metod:Çalışmaya Antalya Eğitim ve Araştırma hastanesi kardiyoloji kliniği kateter laboratuarlarında elektif olarak koroner anjiyografileri yapılan, koroner angiografileri normal gelen ve herhangi bir enflamasyon proçesi içerisinde olabilecek hastalığı olmayan ardışık şekilde alınan 102 aort darlığı olan hasta ve 158 sağlıklı birey kontrol grubu olarak dahil edildi. Tüm hastaların koroner angioları öncesi ayrıntılı ekoları yapılarak, aort kapak mean gradient e göre normal ve aort darlığı olanlar olarak belirlendi. Sonrasında aort darlığı olanlar da >0.6 cm2/m2 olanlar hafif-orta,
Özet (Çeviri)
Background:All countries in the world, incidence of degenerative aortic stenosis is increasing with increasing life expectancy. Due to the high morbidity and mortality rates, in aortic stenosis that affecting living standards significantly, follow-up is also important as treatment. In this study, we investigated the relationship between aortic stenosis and neutrophil-lymphocyte ratio which is a cheap and readily available in each clinic visit and routine checks. Methods:102 aortic stenosis patients and 158 healthy individuals as control group who underwent to the coronary angiography electively, with normal coronary anatomy and without the disease may be in any inflammatory process in Antalya Education and Research Hospital, Department of Cardiology catheter laboratory, were included to this study consecutively. Detailed echocardiography examinations were performed before all patients' angiograms, and normal and aortic stenosis patients were determined according to the aortic valve mean gradient. After then, in the group of aortic stenosis, mild to moderate aortic stenosis who have AVA index of >0.6 cm2/m2, severe aortic stenosis who have AVA index of