19. yüzyılda Görele (1850-1900)
Görele in the 19th century (1850-1900)
- Tez No: 553733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezde, 1850-1900 yılları arasındaki Görele'nin politik, ekonomik ve sosyal yönleri ele alınarak incelenmeye çalışılmıştır. Öncelikle Tanzimat fermanından sonraki dönemden itibaren tarihi gelişmeleri kronolojik olarak yazılmıştır. Bu dönemdeki Görele'nin idari taksimat, nüfus, asayiş, eğitim, ticaret, tarım vb. gibi gelişmeleri incelenmiştir. Yapmış olduğumuz bu çalışmada Görele 19. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren tüm yönleri ile arşiv belgeleri ve salnameleri ile incelenmiştir. Bu sayede Görele'nin sosyal, idari ve ekonomik durumunda meydana gelen değişim ve gelişimini ortaya çıkarmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda Görele'nin idari teşkilatı oluşturan nahiye müdürlüğü ve kaymakamlık, belediye teşkilatı, tapu memuriyeti, mali ve dini kurumları gibi pek çok idari ve sosyal müesseseler hakkında bilgiler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have studied the political, economical and social aspects of District of Görele during the period of 1850-1900. First of all, the historical developments, which what happened in the district begining from the Rescript of Gülhane, have been written down chronoligacally. Görele's administrative division, population, public order, education, trade, agriculture and etc. such developments were examined. In this study, Görele has been investigated with archival documents and yearbooks from all sides since the second half of the 19th century. In this way, it was tried to reveal the change and development of Görele in social, administrative and economic conditions. As a result of the research, information about many administrative and social institutions such as sub-district directorate and district governorate, municipal organization, land registry office, financial and religious institutions constituting the administrative organization of Görele.