Kadın hakları perspektifinden Mary Wollstonecraft'ın J. J. Rousseau eleştirisi
From the perspective of women's rights mary wollastonecraft's J. J. Rousseau criticism
  1. Tez No: 553738
  2. Yazar: CEYLAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKINER KETENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın temelini Rousseau'nun Emile kitabı ve Wollstonecraft' ın Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi kitabı oluşturmaktadır. Her iki düşünür de Aydınlanma döneminde yaşamıştır. Bu nedenle Aydınlanma dönemini ele alan çalışmalar incelenmiştir. Buna ek olarak feminist teorinin öncüsü Wollstonecraft'ın bakış açısıyla toplumsal cinsiyet analizi yapılmıştır. Wollstonecraft toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin akılcı ve doğru bir eğitimle ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalarda bulunmuştur. Her iki düşünür de çözümü verilecek olan eğitimde görmektedir. Wollstonecraft Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi kitabında eğitim felsefesi üzerine çalışma yapan düşünürleri incelemiştir. Bu düşünürlerden biri de Rousseau'dur. Bu kitapta Rousseau'nun kadın eğitimine yönelik düşüncesini eleştirmiştir. Yapılan çalışmada Aydınlanma dönemi ve Rousseau'nun kadına bakış açısının benzer olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışma çerçevesinde Wollstonecraft'ın düşüncesi doğrultusunda hem Aydınlanmanın hem de Rousseau'nun temel çelişkisi olan toplumsal cinsiyet anlayışı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Son olarak Wollstonecraft'ın kadın hareketinde yeri ve düşüncelerinin günümüze yansıması ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The basis of this study is the books of Rousseau's Emile and Wollstonecraft's Vindication of Woman Rights. Both thinkers lived during the Enlightement. In addition, from the point of view of Wollstonecraft, the pioneer of feminism, gender analysis was made. Wollstonecraft has made efforts to eliminate gender in equality through rational and accurate education. Both thinkers see the solution in the education to be given. Wollstonecraft examined the thinkers working on the philosophy of education in the Book of Vindication of Women Rights. One of the thinkers is Rousseau. In this book, he criticized Rousseau conception of women education. The study revealed that the Enlightenment period and Rousseau perspective on women were similar. With in the framework of this study, in accordance with Wollstonecraft thinking, both the Enlightenment and the fundamental contradiction of Rousseau, the understanding of gender were tried to be introduced. Finally, the role of Wollstonecraft in women's movement and her reflections on the present day are discussed.