Yaşam doyumu seviyelerine göre demografik değişkenler ekseninde bireylerin spor yapma ve yapmama nedenlerinin incelenmesi(Muğla ili örneği)
Analysis of reasons for doing or not doing sports according to individuals'life satisfaction levels in terms of demographical variables (For Mugla province)
  1. Tez No: 553763
  2. Yazar: CANER YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ AĞILÖNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı, Muğla ilinin Menteşe ilçesinde yaşayan bireylerin yaşam doyumu seviyelerine göre spor yapma ve yapmama nedenlerini demografik değişkenler (yaş, cinsiyet, medeni durum, ekonomik durum, eğitim seviyesi) ekseninde incelemektir. Çalışmamızda betimleme yöntemi ve tarama modeli kullanılarak farklı yaşam doyumlarındaki spor yapan ve yapmayan yine farklı yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim seviyesi, ekonomik durum ve meslek gruplarından bireyler incelenmiştir. Araştırmanın çalışma örneklemi“basit tesadüfi örnekleme”yöntemine göre seçilen 400 bireyden oluşmaktadır. Çalışmamızda verilerimiz üç ayrı anket formuyla toplanmıştır. Birinci form katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için kullandığımız kişisel bilgi formudur. İkinci formumuz katılımcıların yaşam doyumu seviyelerini belirlemek için kullanılan yaşam doyumu ölçeğidir. Üçüncü ve son form ise katılımcıların spor yapma ve spor yapmama sebeplerini belirlemek için kullanılan, spor yapma ve yapmama nedenleri ölçeğidir. Toplanan verilerin analizi için SPSS for Windows 18.00 İstatistik Paket Programı kullanılmıştır. SPSS for Windows 18.00 İstatistik Paket Programı kullanılarak anket formlarının güvenilirliği, örneklem yeterliliği, örneklem büyüklüğü, frekans ve yüzde analizleri, değişkenler arası ilişkiler, karşılaştırmalı çapraz tablolar gibi analiz ve tablolama yöntemleri ile sonuçlar ifade edilmiştir. Bulgular incelendiğinde yüksek ve düşük yaşam doyumuna sahip olan bireyler yüksek oranda sporun yararına inandıkları için spor yapmaktadır. Aynı şekilde yüksek ve düşük yaşam doyumuna sahip olan bireyler zaman yetersizliğinden dolayı spor yapmamaktadır. Spor yapma ve yapmama nedenleri genel olarak incelendiğinde yaşam doyumuna göre değişkenlik göstermemektedir. Fakat demografik değişkenler ekseninde incelendiğinde ise anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Demografik değişkenlere bağlı farklılıklar tartışmalar bölümünde detaylandırılarak, değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the reasons of doing or not doing exercise according to life satisfaction levels of individuals living in Menteşe district of Muğla province in the axis of demographic variables (age, gender, marital status, economic status, education level). In this study,by using descriptive survey model, individuals with different age, gender, marital status, education level, economic status and occupational groups who did and did not do sports were analyzed depending on different life satisfaction levels. The sample of the study consists of 400 individuals selected according to the simple random sampling method. In our study, data were collected with three different questionnaire forms. The first part consists of the personal information form that is used to determine the demographic characteristics of the participants. The second part is the life satisfaction scale that is used to determine the life satisfaction levels of the participants. The third and the last part is the scale of the reasons for doing and not doing sports that is used to determine the reasons for doing or not doing sports. SPSS for Windows 18.00 Statistical Package Program was used to analyze the collected data. Using SPSS for Windows 18.00 Statistical Package Program, the results of the analysis and tabulation methods such as reliability of questionnaire forms, sample adequacy, sample size, frequency and percentage analyzes, relationships between variables, comparative cross tables were expressed. When the findings are analyzed, it is obviously seen that individuals independent from their life satisfaction levels do sport because they believe in the benefits of sports. Likewise, individuals independent from their life satisfaction levels do not play sports due to lack of time. Generally, the reasons for doing and not doing sports do not change according to life satisfaction levels of individuals. However, significant differences were observed in terms of demographic variables. The differences due to demographic variables were evaluated in detail in the discussions section.