Onkoloji alanında çalışan hemşirelerin radyodermatit bilgi düzeyi
Oncology nurses' knowledge regarding radiodermatitis
- Tez No: 553791
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBEYAZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Radyodermatit, hastaların beden imajını ve yaşam kalitesi olumsuz etkileyen önemli sorunlardan biridir. Ülkemizde onkoloji hemşirelerinin radyodermatit ile ilgili bilgi düzeyini ve uygulamalarını değerlendiren bir çalışmaya ulaşılmamıştır. Bu nedenle, bu çalışma onkoloji alanında çalışan hemşirelerin radyodermatit konusunda bilgi düzeyini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. Tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışma, Temmuz-Ağustos 2018 tarihleri arasında, Onkoloji Hemşireliği Derneği'ne üye olan 845 hemşireye on-line katılım daveti gönderilerek, 120 onkoloji hemşiresinin katılımı ile online gerçekleştirildi. Veri toplama aracı olarak, literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan, katılımcıların tanımlayıcı özelliklerini ve radyodermatit konusunda bilgi düzeyini ve uygulamalarını inceleyen, 23 sorudan oluşan tanılama formu kullanıldı. Verilerin istatiksel değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Radiodermatitis is a major symptom affecting body image and the quality of life of cancer patients receiving radiation therapy. No studies could be found in Turkey that evaluate oncology nurses' knowledge of radiodermatitis and practices of its management. This study was conducted to investigate these topics. A definitive web-based survey which consists of 23 questions was developed by the researchers. Online invitations were sent between June and August 2018 in Turkey to 845 members of Turkish Oncology Nursing Society. Response received from 120 nurses. Descriptive statistics, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Spearman correlation analysis were used for statistical data analysis. Statistical significance level was set at