Role of foreign actors in ethno-political conflict: Case of the Republic of central Africa
Etno-politik çatışmada yabancı aktörlerin rolü: Orta Afrika Cumhuriyeti örneği
  1. Tez No: 553790
  2. Yazar: HABİB ADAM AHMAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE CİVELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Orta Afrika Cumhuriyeti, 1960'ta Fransa'nın bağımsızlığından bu yana çok az gelişme görmüş ve yoksul bir ülkedir. BM İnsani Gelişme Endeksi'nin (2016 raporunda) 186'nın 180'inde sıralandı ve Barış Fonu'nun ilk 10'unda Haiti ve Afganistan'ın yanında. Ülkedeki son şiddet dalgası Mart 2013'te Seleka isyancılarının iktidara gelmesiyle başladı. Toplu katliamlardan, cinsel şiddetten ve yağmalardan sorumluydu. Bu çalışma, çatışmaya yol açan faktörleri ve yabancı aktörlerin bu çatışmadaki rolünü eleştirel olarak incelemektedir. Dolayısıyla, O.A.C.'daki çatışmaya neden olan dört unsur var. Dışlama, baskı, kaynaklar üzerinde rekabet ve yabancı katılım dahil R. Bu çalışma, Bozize'nin ve emsal rejimlerin benimsemiş dışlama politikaları ile birleştirilen baskıyı, ÇB'de şiddetin patlak vermesinde tetikleyici bir faktör olarak vurgulamaktadır. Bununla birlikte, mot önemli nedeni, siyasi elitler ve asiler grupları arasında güç ve kaynaklar için mücadele olan ekonomik faktördür. Çünkü ampirik kanıt, yabancı yatırımcıların ülkeden çekilmesinin neden olduğu çatışmanın arkasında derin bir ekonomik kriz olduğunu gösterdi ve pamuk, kahve gibi Ticari bitkilerin bozulmasının yanı sıra, orman gelirinin sömürüsünün azalmasının yanı sıra, bunun bozulmasının da bozulması.
Özet (Çeviri)
The Central African Republic is an extremely impoverished country that has seen little development since its independence from France in 1960. It is ranked 180 out of 186 countries on the U.N. Human Development Index (report 2016) and is in the Fund for Peace's top 10 failed states, next to Haiti and Afghanistan. The latest surge of violence in the country began when the Séléka rebels captured power in March 2013. They were responsible for mass killings, sexual violence, and looting. This paper critically analyses the factors that led to the outbreak of that conflict one of which the role that played by the foreign actors in this conflict. The research found that there are four main elements that caused the conflict in the CAR including exclusion, repression, and competition over resources and foreign involvement. One of the important reasons behind that conflict is an economic factor which is the struggle for power and resources among political elites. The paper also found the repression combined with exclusion policies adopted by the Bozize and the precedent regimes also contributed to the outbreak of violence in CAR finally, the empirical evidence showed that there was a deep economic crisis behind the conflict, with the withdrawal of foreign investors the Commercial crops such as cotton, coffee, also have deteriorated as well as the exploitation of forest income has declined.