Türkiye'deki temel makroekonomik değişkenlerin sigortacılık sektörü üzerindeki etkileri
The effects of main macroeconomic variables on insurance sector in Turkey
- Tez No: 553842
- Danışmanlar: PROF. DR. FAMİL ŞAMİLOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Sigorta; insanların ilerde gerçekleşebilecek sosyal, ekonomik, fiziksel risklere karşı korunma yollarından birisidir. Sigorta şirketleri; belirli bir prim karşılığında anlaşmaya konu olan riskleri üstlenerek, ortaya çıkabilecek zararları karşılamaktadır. Sigortacılık; ekonomilere güvence vermekle birlikte, birikim ve yatırımlar için katkı sağlamaktadır. Böylece ekonomiye destek olurken, olası kriz ve çöküntülere karşı durabilmektedir. Dünyada sigorta sektörünün gelişmesi ile birlikte Türkiye'de eş zamanlı olarak bu gelişme yaşanmaktadır. Sigorta sektörü; Türkiye'de ekonomiye olumlu katkılarından dolayı önemli bir sektör haline gelmektedir. Olası riskleri ve kişinin geleceğini güvence altına alan bir sistem olan sigortacılık, kısa ve uzun vadeli fonlar oluşturmaktadır. Uzun dönemde ekonomik büyüme üzerinde sigortacılık sektörünün etkisi daha fazla görülmektedir. Bu çalışmada sigortacılığın tarihçesi ve gelişimi sonrasında çalışmada makroekonomik değişkenlere ve sigorta ile ilgili olan ilişkisine değinilmiştir. Çalışmada üç analizden yararlanılmıştır; Engle-Granger Eşbütünleşme Analizi, Johansen Eşbütünleşme Testi ve Granger Nedensellik Analizi. Analizler sonucunda; sigortacılığı etkileyen değişkenlerin işsizlik oranını etkilediği, işsizlik oranı ile istihdam oranı ve üretici fiyat endeksi arasında uzun dönemli ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Insurance is one of the protection method done in case of people may face social, economical, physical risks in the future. Insurance companies undertake the responsibilities for the risks that may be faced by certain payments agreed in the beginning. Insurance not only provide security for the economies but also provide accumulations and investments for future. It supports the ecomony and resists the economical crisis. Turkish insurance sector grows in parallel with world insurance growth. The importance of insurance sector increases because of the positive contribution on Turkish economy. Short and long term funds are composed in insurance which cover the risks. The positive effects of the insurance is seen on economic growth. This study involves the history of insurance, growth of the sector and effects on microeconomics. Three analysis are used in this study; Engle-Granger, Cointegration Analysis, Johansen Cointegration Analysis and Granger Causality Analysis. As a result of these analysis; the facts that effect the insurance has effects on unemployment ratio. Similarly, unemployment ratio, employment ratio and producer price index have relations on each others in the long run.