Elektronik süzgeç tasarımlarında yaklaştırım yöntemleri ve kök bilgisi yöntemiyle gerçekleştirme
- Tez No: 55388
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURHAN ÇİFTÇİBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İİİ ÖZET Bu tezde, araya girme kaybı yöntemiyle pasif (LC) süzgeç tasarımı özetlenmiş ve verilen belirtimlere göre basamak tip devrenin tüm eleman değerlerini hesaplayan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Tasarım sürecinde temel olarak, süzgeç tasarımlarındaki üç önemli aşama üzerinde durulmuştur. Bu aşamalar şunlardır: 1- Hesaplamalar sırasında oluşan sayısal kesinlik kaybı sorununun çözümlenmesi 2- Uygun yaklaşının işlevinin seçilmesi 3- Bu yaklaştırımla bulunan iletim işlevinin basamak tip devre olarak gerçekleştirilmesi l'inci sorunun çözümü için; süzgeç tasarımlarında, hesaplamalar sırasında oluşan sayısal kesinlik kaybının nedenleri tartışılmış ve hesaplamalarda yüksek sayısal kesinlik sağlayan kök bilgisi yönteminin kullanılması açıklanmıştır. 2'nci aşamada video sinyalleri ve veri iletişim sistemlerine uygunluğundan ötürü geçirme bandı Butterworth özelliğinde olan bir yaklaştıran işlevi seçilmiştir. Butterworth süzgeçleri, uygulamalarda istenen keskin kesim özişlevini ancak yüksek dereceli iletim işlevleriyle gerçekleştirebildiğinden, devre elmanlannm etkili bir biçimde kullanımını sağlamak için“maximally flat=düzgünlüğü en büyük”(geçirme bandında Butterworth ve durdurma bandında Chebycheff özelliğinde olan) yaklaşunm işlevi kullanılmıştır. 3 'üncü aşama için“sıfir kaydırma ve kutup sökme (zero-shifting and pole removing)”olarak bilinen yöntem kullanılmıştır. Tasarım, alçak geçiren süzgeç için yapılmış, band geçiren süzgeç istendiği durumlarda istenen süzgeç türünü elde etmek için sıklık dönüşümü kullanılmıştır. Geliştirilen bilgisayar programı çeşitli örnekler üzerinde denenmiş ve başarılı sonuç alınmıştır. Bilgisayar programının hazırlanması ve kullanılması için gereken tüm bilgiler tezde verilmiş, ayrıca Bölüm 4'te programın bir örnek üzerinde irdelemesi yapılarak, bilgisayar programının kullanımı ve işleyişi adım adım anlatılmıştır. Süzgeç belirtimlerini girdi olarak kabul eden ve basamak tip devrenin tüm eleman değerlerini hesaplayan bilgisayar programı, ayrıca örnek progam çıktıları ve grafikleri teze iliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, the passive (LC) filter design with insertion loss method is summarized and a computer program which computes all element values of a ladder circuit is developed according to given specifications. In the design process, three important steps are encountered in passive filter design. These steps are: 1- Numerical accuracy loss during computations and its solution 2- Choising proper approximating function 3- Synthesising the transmission function found by approximation as a ladder circuit. For solution of the first problem; the reasons of accuracy loss during computations are discussed and the use of product-method algorithm which offers high numerical accuracy in computations is explained. In the second step; an approximating function having Butterworth characteristic in the passband is chosen because of its convenience for video signals and data transmission systems. Since Butterworth filters can realize sharp cutoff characteristic desired in applications only with a high order transfer function, maximally flat approximating function having Butterworth characteristic in the passband and Chebycheff characteristic in the stopband is preferred which leads to the efficient use of network elements. In the third step; technique known as zero shifting and pole removing is used. Design is implemented for low-pass filter, and for cases in which bandpass filter is required, frequency transformation is used. The computer program is checked on several examples and successful results are obtained. The technical informations necessary for using the computer program is given in this thesis, and additionally, the use of the computer program and its working steps are explained step by step on an axample. The computer program which accepts the requirements as input data and computes all element values of a ladder circuit, and sample program printouts and then- graphs have been attached to this thesis.