Devepoment of a control model for a pwr
BSR kontrolü için model geliştirilmesi
- Tez No: 55387
- Danışmanlar: DR. ÜNER ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
IV Özet Bu çalışmada bir Basınçlı Su Reaktörünün (BSR) lineer olmayan modellemesi gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla sistemdeki tüm bileşenler ayrı ayrı modellenmiştir. Tüm sistem, reaktör koru, buhar üreteci, basınçlandırıcı ve türbin sistemi bileşenlerini içermektedir. Sistemdeki her bir bileşenin kont rol mekanizması modelleri de geliştirilmiştir. Modellenen sistem bileşenleri biraraya getirilerek tüm sistem oluşturulmuştur. Lineer olmayan sistemin çözümü için SCILAB yazılımı kullanılmıştır. Geliştirilen bu modelle, sis temin normal çalışma ve geçiş durumlarındaki davranışı izlenmiştir. Elde edilen simulasyon sonuçları, literatürdeki benzer çalışmalarla karşılaştırılmış ve sonuçların uyum içinde olduğu görülmüştür. Simulasyon sonuçlan, yapay sinir ağlarının eğitilmesi amacıyla kullanılmıştır. Yapay sinir ağlarında öğrenmenin gerçekleştirilmesinden sonra, farklı durumlar için sistem parametrelerinin tahmini kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Yapay sinir ağlarının modellemesi için SNNS programı kullanılmıştır. Bu çalışmada, reaktör koru ve buhar üreteci bileşenlerinin ölçülemeyen parametrelerinin tahmini gerçekleştirilmiştir. Yapay sinir ağlarıyla elde edilen sonuçların verilerin gürültü içermesi durumunda bile simulasyon sonuçlan ile uyum içinde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill Abstract A nonlinear model has been developed for the computer simulation of a Pressurized Water Reactor (PWR). For this purpose, all major component models, including reactor core, pressurizer, steam generator, turbine system, and their related control mechanisms are developed. The model is based on the lumped parameter approach. All component models are combined to const ruct the plant simulation program. The SCILAB software is used to solve the nonlinear system simulation program. This model is used to analyze the sys tem performance under steady-state and transient conditions. The results of simulation compared with the published results for similar models. Generally, the simulation results are in good agreement with results in literature. The results of the simulation program are used for the training of a neural network. Once a neural network is trained, the estimation of the plant parameters for different cases can be done easily. In this study, SNNS neural network simulation program is used for neural network modelling. Trained neural network models are used for the parameter estimation of the reactor core and steam generator. The results indicate that predictions are in good agreement with the simulation for different cases even with input patterns containing noisy data.