Alternatif medya bağlamında kadın odaklı habercilik: Bianet örneği
Woman focused journalism in the context of alternative media: Bianet example
  1. Tez No: 553880
  2. Yazar: GÖZDE AKTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadının ikincil konumda temsil edilişi ataerkil sistem üzerinden üretim yapan ve devamlılığına katkı sağlayan medya, eşitsizlik ve ayrımcılığın mücadelesi anlamında incelenmesi gereken önemli unsurlardan biridir. Medyada bulunan cinsiyet ayrımcılığına dair mücadele ile ilgili birçok yöntem bulunmaktadır. Bu bağlamda, kadınların kendi medyalarını yaratması önemli bir mücadele alanı olmuştur. Alternatif medya, ana akım medyada temsil edilmeyenlerin seslerini duyuran üretim sürecinin demokratik ve kolektif olduğu ana akım medyanın aksine, üretim sürecinde dinleyici/izleyici/okuyucu katılımlı yaklaşımı ve kar odaklı olmayan hiyerarşik kurum kültüründen uzak bir mecradır. Alternatif medya, geleneksel medyanın cinsiyete dayalı eşitsiz yapısına etkin bir alternatiflik sunma konusunda güçlü bir sisteme sahiptir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, kadın odaklı habercilik bağlamında Bianet.org 'kadın' web sitesini alternatif medya örneği olarak araştırılması, ana akım medyanın cinsiyetçi ve eril tutumuna alternatif olup olmadığının incelenmesidir. Araştırmada yöntem olarak betimleyici analiz yöntemi uygulanmış, bianet.org 'kadın' bölümü editörü ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır
Özet (Çeviri)
The media, which performs productions via the paternal system and continually contributes to social gender inequality and women's representation in second place is one of the important elements that needs to be investigated as part of inequality and discrimination. There are various methods related to the fight against gender discrimination found in the media. In this context, women creating their own media has been an important area of challenge. Alternative media is a channel that makes those not represented in the mainstream media heard, where the production process is democratic and collective and as opposed to the mainstream media that has an approach that integrates listener/viewer/reader participation in the production process and that is not profit focused and far from the organizational hierarchy. Alternative media has a strong structure in providing an alternative to the traditional media's unequal structure based on gender. In this context, the aim of the study is to research the Bianet.org“women's”website in the context of women focused journalism as an alterntive media sample, and whether it is an alternative to the gender discriminatory and paternal attitude of the mainstream media. In this study, a method of descriptive analysis is applied and face-to-face interviews are conducted with the editor of bianet.org“women's”department.