Feminist mücadele bağlamında alternatif medya örneği olarak: Gazete Şûjin
Gazete Şûjin: As an alternative media i̇n the context of feminist struggle
  1. Tez No: 496001
  2. Yazar: ZÜBEYDE KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hâkim kamusal alandan dışlanan, kendine yer bulamayan ve bunun karşısında kendi sesini, kendi dilinde ve bakışında dile getirmek üzere alternatif söylemler oluşturan mecralar karşıt kamusal alan içinde konumlanmaktadır. Karşıt kamusallık, alternatif medya, feminist alternatif medya, kadın odaklı habercilik, feminist hareket, jineoloji, Kürt kadın medyası literatüründen beslenen bu çalışma, 19 Aralık 2016'da“medyanın diline çuvaldız niyetine”mottosuyla yayına giren, feminist mücadele medyası pratiği olarak Kürt kadın gazetecileri tarafından pratik edilen internet haber sitesi Gazete Şûjin'ın, kadın odaklı haberciliği“nasıl”gerçekleştirdiğini ve süreci belirleyen dinamikleri tartışmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, feminist metodoloji perspektifinde medya etnografisi yöntemiyle Gazete Şûjin'ın hangi alanlarda karşıt kamusallık oluşturduğu, yayın politikasının ne olduğu ve kadın, dayanışma odaklı haberciliğin nasıl deneyimlendiği araştırılmıştır. Gazete Şûjin'ın Türkiye'de başarılı bir feminist alternatif medya deneyimi olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Those places that are excluded from the dominant public sphere, those who cannot find a place in the dominant public sphere and form their own alternative discourse are located in counter-public sphere. This study, being situated within the literatures on counter-public sphere, alternative media, feminist alternative media, women-centred journalism, feminist movements and jineoloji, Kurdish women media, examines an online feminist journal called 'Gazete Şûjin ', which is run by Kurdish women journalists with a motto of 'medyanın diline çuvaldız niyetine' [packing needle for the media discourse]. It focuses on how the journal practices a women-centred journalism and the dynamics that determine these practices. The research explores the area in which Gazete Şûjin forms a counter-public sphere, its publishing policies and the ways it practices women-solidarity-centred journalism, through applying a media ethnographic technique from a feminist methodological perspective. It argues that Gazete Şûjin is a successful feminist alternative media.