Eskişehir ekolojik koşullarında bazı nohut (Cicer arietinum L.) çeşitlerinin tarımsal özelliklerinin ve özellikler arası ilişkilerin belirlenmesi
Determination of agricultural features and relations among features of some chickpea varieties in Eskisehir conditions
- Tez No: 553899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Eskişehir ekolojik koşullarında bazı nohut çeşitlerinin tarımsal özelliklerinin ve özellikler arası ilişkilerin ortaya konulması amacıyla 2018 yılında yürütülen çalışma Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne ait deneme arazisinde kurulmuştur. Tescil edilmiş 12 nohut çeşidinin kullanıldığı çalışma tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada nohutta çıkış gün sayısı (gün), %50 çiçeklenme gün sayısı (gün), olgunlaşma gün sayısı (gün) gibi fenolojik özellikler ile bitki boyu (cm), ilk bakla yüksekliği (cm), bitkide dal sayısı (adet), bitkide bakla sayısı (adet), bitkide tane sayısı (adet), tane verimi (kg/da), yüz tane ağırlığı (g) gibi agronomik özellikler ile yanıklık hastalığı incelenmiştir. Çalışma sonucunda nohut çeşitlerinin incelenen verim özelliklerinden önemli derecede etkilendikleri ortaya konulmuştur. En yüksek dekara tane verimi 197 kg/da ile Azkan çeşidinden elde edilirken, en düşük dekara tane verimi ise 72 kg/da ile Uzunlu 99 nohut çeşidinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This sutudy was conducted to identify the agricultural features and relations among features of some chickpea varieties in Eskisehir ecological conditions in 2018. The sutdy was carried out in the experimental area of Eskisehir Transitional Zone Agricultural Research Institute. The experiment was conducted in randomized blocks with 4 replications using 12 chickpea cultivars. In the study, the number of days until emergence of the chickpea (day), the number of days until flowering (day), the number of days until harvest maturity (day), plant height (cm), the first pod height (cm), number of branches per plant (number), number of pods per plant (number), agronomic characteristics such as number of seeds per plant (number), grain yield (kg da-1), weight of one hundred and ascochyta blight were investigated. As a result of the study, it was revealed that chickpea cultivars were significantly affected by the yield characteristics. The highest yield was in Azkan cultivar with 197 kg da-1, while the lowest yield was in Uzunlu 99 with 72 kg da-1.