Eskişehir ekolojik koşullarında bazı kiraz çeşitlerinin fenolojik pomolojik ve bazı kimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of phenological pomological and some chemical properties of cherry cultivars in Eskişehir ecological conditions
- Tez No: 729215
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENAP YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Anavatanı sınırları içinde yeralan ülkemizde, kiraz, ilkbaharda meyvesini en erken oluşturan türlerden biri olması ve dünyada üretiminin az olması sebebiyle oldukça yüksek düzeyde gelir sağlamaktadır. Bu çalışamanın amacı, ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen 6 kiraz çeşidinin (0900 Ziraat, Early burlat, Kordia, Noir de guben, Regina ve Sweetheart) Eskişehir ekolojik koşulları altındaki fenolojik, pomolojik ve bazı kimyasal özelliklerinin incelenmesidir. Fenolojik özellikler incelendiğinde en erken olgunlaşan Early burlat ve en geç olunlaşan çeşit ise Sweetheart olmuştur. Çeşitlerin meyve pomolojik ve kimyasal özellikleri geniş bir dağılım göstermiştir. En iri meyveler Regina ve 0900 Ziraat çeşitlerinde belirlenirken, en koyu meyve rengi Noir de guben çeşidinde saptanmıştır. Kuru maddesi en yüksek meyveler Noir de guben çeşidinde belirlenmiştir. En yüksek toplam antosiyanin, antioksidatif kapasite, toplam fenol ve flavonoid içeriği Noir de guben çeşidinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, which is located within the borders of its nativeland, cherry provides a very high level of income due to the fact that it is one of the earliest fruiting species in spring season and its production is low level in the world. The aim of this study is to examine the phenological, pomological and some chemical properties of 6 cherry cultivars (0900 Ziraat, Early burlat, Kordia, Noir de guben, Regina and Sweetheart) widely grown in our country under Eskişehir ecological conditions. When examined phenologically, it was found that the earliest maturing variety was Early burlat and the last ripening variety was Sweetheart. The fruit pomological and chemical characteristics of the cultivars showed a wide distribution. The largest fruits were determined in Regina and 0900 Ziraat cultivars, while the darkest fruit color was determined in Noir de guben cultivar. The fruits with the highest dry matter were determined in Noir de guben. The highest total anthocyanin, antioxidant capacity, total phenolic and flavonoid contents were determined in Noir de guben cutivar