Bazı hormon uygulamalarının asma tohumlarının çimlenme ve bitki gelişimi üzerine etkileri
The effect of some hormone applications on the germinations and plant growth of vine seeds
- Tez No: 553944
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLLA ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırmada ülkemiz genelinde çok iyi bilinen bazı yerli üzüm çeşitlerimizden; Besni, Banazı Karası, Müşküle, Öküzgözü, Boğazkere, Mezrone, Ağın Beyazı ve Köhnü ile dünyaca ünlü ve bölgemize adaptasyonu iyi olan, Cardinal ve Red Glode üzümleri olmak üzere toplam 10 farklı üzüm çeşitlerine ait tohumlar kullanılmıştır. Adı geçen çeşitlere ait tohumlar katlamaya alınmış ve katlamaya alınmamış tohumlar olarak 2 ana gruba ayrılmıştır. Katlamalı ve katlamasız şeklinde 2 ana gruba ayrılmış tohumlara 2 farklı hormon (östrojen ve testesteron) uygulaması gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubu dahil her hormon grubu için 5 farklı dozda (0.0g/lt, 0.5 g/lt, 1.0 g/lt, 1.5 g/lt ve 2.0g/lt) hazırlanarak her bir uygulama dozu için 30'ar adet tohum kullanılmıştır. Katlamalı ve katlamasız tohum sayılarının ortalamaları arasındaki farklar çeşitler itibariyle istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Katlamalıda en yüksek ortalama 8,60 adet; katlamasızda en yüksek ortalama 6,97 adet olarak belirlenmiştir . Hormon uygulaması itibariyle katlamalı ve katlamasız tohum sayıları ortalama değerleri arasındaki farklar istatistiki olarak önemli bulunmamıştır. Doz uygulaması itibariyle katlamalı ve katlamasız tohum sayıları ortalama değerleri arasındaki farklar istatistiki olarak önemli bulunmuş, katlamalı tohum sayısı ve katlamasız tohum sayısı ortalamaları kontrol grubunda 5,97 ve 4,77 ile en az 7,95 ve 6,88 ile 0.5 doz uygulamasında ise en fazla olarak saptanmıştır. Bitkisel üretimde kullanılan çok düşük dozlarda dahi etkili olabilen hormonların bilinçli kullanımı, kaliteli üretimi yönlendirdiği ve başarılı sonuçlar elde edildiği için son derece önemlidir. Fakat cinsiyet hormonlarının bitkilere dışarıdan uygulamaları ile ilgili çalışmalar halen daha yeterli düzeyde değildir. Cinsiyet hormonlarının kullanımının tarımsal üretime özellikle verim ve kalite artışı yönünden getireceği olumlu etkiler araştırılmalı ve pratikte kullanılabilirliği sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In our research, seeds of 10 different grape varieties, which are very well known in our country, and include both Besni, Banazı Karası, Müşküle, Öküzgözü, Boğazkere, Mezrone, Ağın Beyazı and Köhnü, and the world-famous Cardinal and Red Glode grapes with good adaptation to our region were used. Seeds of the mentioned varieties were divided into two main groups as folding and unfolded seeds. 2 different hormones (estrogen and testosterone) were applied to the seeds divided into two main groups as folded and unfolded. For each group of hormones, including control group, 5 different doses (0.0 g / l, 0.5 g / l, 1.0 g / l, 1.5 g / l and 2.0 g / l) were prepared and 30 doses were used for each administration dose. The differences between the averages of the folded and unfolded seed numbers were found to be statistically significant due to diversity. The highest average of fold was 8,60 pieces; the highest average for unfolding was detected as 6,97 pieces. Differences between the mean values of folded and unfolded seed pieces were found to be statistically significant with regard to the dose application, the average of the number of folded seeds and the number of unfolded seeds were found to be 5,97 and 4,77 in the control group and 7,95 and 6,88 and in the application of 0.5 doses, it was found to be maximum. The conscious use of hormones that can be effective even at very low doses used in plant production is extremely important as it directs quality production and achieves successful results.However, studies on the external application of sex hormones to plants are still not sufficiently. The positive effects of the use of sex hormones on agricultural production, in particular in terms of yield and quality increase, should be investigated and its usability should be ensured in practice.