Hasat öncesi farklı uygulamalar ve modifiye atmosfer paketlemeninhacıhaliloğlu kayısı çeşidinde meyve kalitesi ve biyokimyasal özelliklere etkisi
The effect of different pre-harvest applications and modified atmosphere packaging on fruit quality and biochemical properties of hacihaliloğlu apricot varieties
- Tez No: 817086
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM MURAT ASMA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, ülkemizin en önemli kurutmalık kayısı çeşidi Hacıhaliloğlu'nda hasat öncesi ve sonrası bazı uygulamaların meyve kalitesi ve biyokimyasal özelliklere etkisini belirlemek amacıyla 2021-2022 yıllarında yürütülmüştür. Hasat öncesi dönemde farklı dozlarda kalsiyum klorür (CaCl2) (tam çiçeklenmeden 30, 60 ve 90 gün sonra) üç defa giberellik asit (GA3) uygulaması (tam çiçeklenmeden 90 gün sonra) bir defa uygulanmıştır. Erken olum safhada hasat edilen meyvelere 24 saat süreyle 625 ppb dozda etilen engelleyicisi hormon olarak bilinen1-metilsiklopropen(1-MCP) uygulanmıştır.1-MCP uygulaması yapılan ve yapılmayan meyveler modifiye atmosfer paketlerde (MAP) +4 ºC sıcaklık ve %90-95 oransal nem koşullarındaki soğuk hava deposunda 4 hafta süreyle muhafaza edilmiştir. 2021 yılında depolama öncesi ve 30 günlük depolama sonrası 1-MCP uygulaması yapılan ve 1-MCP uygulanmayan meyvelerde sırasıyla en yüksek suda çözünür kuru madde miktarı %25,50 – 25,10 – 26,17, meyve et sertliği 5,0 – 4,41 – 3,95kg/cm2, toplam fenolik madde miktarı 2103,49 – 2566,99 – 2157,42 99 mg GAE/kg kuru ağırlık, toplam flavonoid içeriği 340,39 – 486,13 – 459,11 mg/kateşin kg olarak belirlenmiştir. 2022 yılında ise en yüksek suda çözünür kuru madde miktarı sırasıyla %22,60 – 24,10 – 23,97, meyve et sertliği 3,61 – 2,92 –2,65 kg/cm2, toplam fenolik madde miktarı 1931,3 – 2358,50 – 2268,45 mg GAE/kg kuru ağırlık, toplam flavonoid içeriği 407,3 –546,89 – 461,30 mg/ kateşin kg kuru ağırlık arasında değişim göstermiştir. Hacıhaliloğlu kayısı çeşidine ait meyvelerdehasat öncesi GA3 ve CaCl2 ile hasat sonrası 1-MCP uygulamalarının meyve kalitesini artırdığı ve raf ömrünün uzatı lmasına katkı sağladığı tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, kurutmalık Hacıhaliloğlu çeşidinin MA koşullarda depolanması, depolama sırasında meyve kalitesinde meydana gelen değişimlerin analiz edilmesinin ülkemiz yaş kayısı tüketimi ve ihracatını olumlu yönde etkileyeceği öngörülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Hacıhaliloğlu, MAP, 1-MCP, GA3, CaCl2, Meyve kalitesi
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the effects of some pre-harvest and post-harvest applications on fruit quality and biochemical properties of Hacihaliloglu, themostimportant dried apricot cultivar of our country, in 2021-2022. In the pre-harvest period, different doses of calcium chloride (CaCl2) (30, 60 and 90 days after full flowering) were applied three times (90 days after full flowering), and gibberellic acid (GA3) (90 days after full flowering) once.1-Methylcyclopropene (1-MCP), known as an ethylene inhibitor, was applied to fruits harvested in the early ripening period at a dose of 625 ppb for 24 hours. 1-MCP-treated fruits, together with 1-MCP-untreated fruits were stored in modified atmosphere packaging (MAP) for 4 weeks in a cold storage at +4 ºC temperature and 90-95% relative humidity conditions. As results in 2021, before storage and after 30 days of storage, 1-MCP application and control group, the highest amount of water-soluble dry matter in fruits is 25.50 –25.10 – 26.17, fruit firmness is 5.0 – 4.41 – 3.95 kg/cm2, total phenolic content 2103.49 – 2566.99 – 2157.42 99 mg GAE/kg dry weight, total flavonoid content 340.39 – 486.13 – 459.11 mg/catechin kg has been determined, respectively. In 2022, the highest amount of water-soluble dry matter is 22.60 –24.10 – 23.97%, fruit firmness is 3.61 – 2.92 – 2.65 kg/cm2, total phenolic substance amount is 1931.32 – 2358.50 – 2268.45 mg GAE/kg dry weight, total flavonoid content ranged from 407.37 – 546.89 – 461.30 mg/catechin kg dry weight. It was determined that pre-harvest GA3 and CaCl2 and post-harvest 1-MCP applications in fruits of Hacihaliloglu apricot cultivar increased fruit quality and extending shelf life. As a result of there search, it is predicted that the storage of the dried Hacihaliloglu cultivar under MA conditions and the analysis of the changes in fruit quality during storage will positively affect the consumption and export of fresh apricots in our country. KEYWORDS: Hacihaliloglu, MAP, 1-MCP, GA3, CaCl2, Fruit quality