Examination of occupational safety culture of an automotive company
Bir otomotiv şirketinin organizasyonel güvenlik kültürünün incelenmesi
  1. Tez No: 553983
  2. Yazar: DUYGU ÖCAL ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, otomotiv endüstrisi için güvenlik kültürü seviyesi ölçüm aracı oluşturmak ve otomotiv endüstrisinde faaliyet gösteren bir şirkette uygulamasını yapmak amaçlanmıştır. İlk çalışma, otomotiv sektöründe tecrübeli 45 çalışanla yapılan, yarı yapılandırılmış görüşmelerin sonucunda güvenlik kültürü matrisinin oluşturulmasıdır. Her görüşmede katılımcılara, otomotiv sektöründe güvenlik kültürünün dokuz boyutunun (iletişim sistemi, iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri, kaza / yakın kaza raporlaması, makine / ekipman güvenliği, çalışanların iş güvenliğine bağlılığı, üst yönetimin iş güvenliğine bağlılığı, acil durum hazırlığı, iş sağlığı ve güvenliğine verilen öncelik ve ergonomi) beş seviyesi (Patalojik, Reaktif, Bürokratik, Proaktif ve Üretken) ile ilgili sorular sorulmuştur. Güvenlik kültürü matrisinin oluşturulmasının ardından, anket çalışması ve demografik verilerin toplanmasını içeren uygulama çalışması yapılmıştır. Anket çalışması sıralı seçim şeklinde değil, matrisin herhangi bir boyutuna ait her bir hücresi ayrı renkte kağıtlara basılarak karışık olarak katılımcılara verme şeklinde yapılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasına otomotiv sektöründe çalışan 301 personel katılmıştır. Sonrasında ANOVA, korelasyon ve regresyon çalışmaları tamamlanmıştır. Sonuçar daha önce kaza geçirmemiş çalışanların iletişim boyutunu kaza geçirenlerden daha yüksek değerlendirdiğini görstermiştir. Ayrıca sonuçlar 10 yıldan daha fazla tecrübesi olan çalışanarın İSG eğitimi boyutunu diğer seviyede tecrübesi olan çalışanlardan daha yüksek ve yönetimin bağlılığı boyutunu 4-10 yıl deneyimli çalışanlardan daha yüksek değerlendirdiğini göstermiştir. Buna ek olarak çalışma şirket deneyiminin iş kazası ve ramak kalalarla pozitif ilişkili olduğu ve iş kazası geçirmenin ramak kalalarla pozitif, iletişimle ise negatif ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. İş kazalarının iletişimle negatif, İSG eğitimiyle pozitif ilişkili olduğu bulunmuştur. Son olarak da bulgular, kısıtlar ve gelecekteki çalışmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to build a safety culture level assessment tool for the automotive industry and to apply this tool in an organization of automotive industry. The first part of the study was to create a safety culture matrix by making semi-structured interviews with 45 qualified personnel in an automotive industry company. Each interview contained questions about five levels (Pathological, Reactive, Calculative, Proactive and Generative) of nine dimensions (communication system, occupational health and safety trainings, accident / near miss reporting, machines / equipment safety, workers' commitment to safety, management commitment to safety, emergency preparedness, priority given to occupational health and safety and ergonomics) about safety culture in automotive industry. After building the safety culture matrix, the application of the matrix conducted by applying a questionnaire and gathering demographic data from interviewees. The questionnaire method was not a regular selection. However, every five cells were printed in different colored pages and the pages were given to interviewees in a mixed order. The second part of the study was completed with 301 personnel worked in the automotive industry. After that, ANOVA, correlation and regression processes completed. Results showed that employees that did not have any accidents evaluated communication dimension significantly higher than those who had an accident. Moreover, employees with more than 10 years of experience evaluated OHS training dimension higher than other levels of company experience and evaluated management commitment significantly higher than employees with 4-10 years of experience. Additionally, company experience was positively correlated with both work accident and near misses. Work accident history was positively correlated with near miss and negatively correlated with communication. It was found that communication negatively and OHS training was positively associated with work accidents. Finally, the findings, limitations and future suggestions were discussed in terms of related literature.