Mühendislik eğitiminde iş sağlığı ve güvenliği yaklaşımlarının incelenmesi: Cibuti Üniversitesi örneği
An investigation of occupational health and safety approaches in engineering education: The case of the University of Djibouti
- Tez No: 996795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT NEŞET DİZDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Health Education, Healthcare Management, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Mühendislik ekosisteminde İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) kültürünün sürdürülebilir inşası, teorik formasyonun pratik saha maruziyetiyle kurduğu korelasyonun analitik düzeyde incelenmesini gerektirmektedir. Bu çalışma, Cibuti Üniversitesi mühendislik öğrencilerinin İSG algılarını, farkındalık düzeylerini ve bu algıları şekillendiren multifaktöriyel belirleyicileri ampirik olarak ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, gelişmekte olan sanayi kollarında iş kazalarının minimizasyonu için gereken“İSG odaklı mühendislik”paradigmasına veri temelli bir projeksiyon sunmaktadır. Nicel araştırma metodolojisinin benimsendiği çalışmada, veriler 504 mühendislik öğrencisinden yapılandırılmış anket tekniğiyle toplanmıştır. Ölçeğin içsel tutarlılığı Cronbach's Alpha katsayısı (0,773) ile tescil edilmiştir. Örneklemin faktör analizine uygunluğu Kaiser-Meyer-Olkin (KMO = 0,813) ve Bartlett Küresellik Testi (Ki-Kare = 865,238; p < 0,001) bulgularıyla doğrulanmıştır. Normallik dağılım analizleri (Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk) sonucunda; bağımsız grupların karşılaştırılmasında parametrik testlerin yanı sıra, varyansların homojenliğine göre Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testleri uygulanmış, gruplar arası farkın kaynağını saptamak için Post-Hoc (Bonferroni) prosedürlerinden yararlanılmıştır. Bulgular, örneklemin %81,0 gibi büyük bir çoğunluğunun formal bir İSG eğitiminden yoksun olduğunu, ancak staj deneyimine sahip olanların (%79,8) İSG algısının anlamlı derecede yüksek olduğunu göstermektedir. Özellikle“4 ay ve üzeri”staj süresinin, İSG prensiplerinin içselleştirilmesinde bir“kritik eşik”(p < 0,05) oluşturduğu saptanmıştır. Katılımcıların %70'inden fazlası proaktif bir İSG tutumu sergilese de, operasyonel risk maddelerindeki %12-21 aralığındaki“kararsızlık”(nötr) payı, teorik bilgi ile saha pratiği arasındaki entegrasyon zayıflığını ampirik olarak kanıtlamaktadır. İstatistiksel analizler; staj süresi, eğitim kıdemi ve İSG dersi alma durumunun algı puanları üzerinde deterministik bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlar ışığında; mühendislik müfredatına ilk yıldan itibaren entegre edilen sarmal İSG modüllerinin oluşturulması, zorunlu saha maruziyeti sürelerinin standardizasyonu ve risk algısındaki cinsiyet temelli farklılıkların (p=0,045) eğitimle ilgili tasarımlara yansıtılması stratejik bir zorunluluk olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The sustainable construction of an Occupational Health and Safety (OHS) culture within the engineering ecosystem necessitates an analytical examination of the correlation established between theoretical formation and practical field exposure. This study aims to empirically reveal the OHS perceptions, awareness levels, and the multifactorial determinants shaping these perceptions among engineering students at the University of Djibouti. The research provides a data-driven projection for the“OHS-oriented engineering”paradigm required for the minimization of occupational accidents in emerging industrial sectors. Adopting a quantitative research methodology, data were collected from 504 engineering students using a structured survey technique. The internal consistency of the scale was validated by a Cronbach's Alpha coefficient of 0.773. The suitability of the sample for factor analysis was confirmed by Kaiser-Meyer-Olkin (KMO = 0.813) and Bartlett's Test of Sphericity (Chi-Square = 865.238; p < 0.001) findings. Following normality distribution analyses (Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk), parametric tests were employed for comparing independent groups, alongside Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests according to the homogeneity of variances; furthermore, Post-Hoc (Bonferroni) procedures were utilized to identify the source of intergroup differences. Findings indicate that a vast majority of the sample (81.0%) lacks formal OHS training; however, the OHS perception of those with internship experience (79.8%) is significantly higher. In particular, it was found that an internship duration of“4 months or more”creates a“critical threshold”(p < 0.05) in the internalization of OHS principles. Although more than 70% of the participants exhibited a proactive OHS attitude, the“neutral”(undecided) margin of 12-21% in operational risk items empirically demonstrates the weak integration between theoretical knowledge and field practice. Statistical analyses revealed that internship duration, academic seniority, and the status of having taken an OHS course exert a deterministic effect on perception scores. In light of the results obtained, it is recommended as a strategic necessity to create spiral OHS modules integrated into the engineering curriculum from the first year, to standardize mandatory field exposure durations, and to reflect gender-based differences in risk perception (p = 0.045) in pedagogical designs.