Sarıçam, kızılağaç, kayın ağaçlarından elde edilen mobilya birleştirme yerlerinin sünme özelliklerinin incelenmesi
Investigating the creep properties of furniture joints constructed from scotch pine, alder, beech wood
- Tez No: 554003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında sarıçam, kızılağaç ve kayın ağaçlarından üretilmiş tek zımbalı mobilya birleştirme yerlerinin üç farklı yük seviyesi altındaki sünme özellikleri ele alınmıştır. Yük seviyeleri sünme yükü öncesi gerçekleştirilen statik makaslama testi sonucu elde edilen maksimum yükün % 30, % 40 ve % 50 si olarak belirlenip birleştirme yeri örneklerine uygulanmıştır. Laboratuvar test sonuçları yoğunluğu en düşük sarıçamdan üretilmiş birleştirme yerlerinin sünme deformasyonunu en yüksek olarak gösterirken yoğunluğu en yüksek olan kayın ağacından üretilen birleştirme yerlerinin sünme deformasyonunu en düşük olarak göstermiştir. Bunun yanında birleştirme yerleri % 30 yük seviyesinde en düşük % 40 yük seviyesinde orta ve % 50 yük seviyesinde en fazla sünme deformasyonuna maruz kalmıştır. Sünme testi sonucu sarıçam, kızılağaç ve kayından üretilen tek zımbalı birleştirme yerlerinde oluşan deformasyon, sünme testi öncesi gerçekleştirilen statik makaslama direnci sonucu birleştirme yerlerinde oluşan deformasyonun sırasıyla ortalama % 2,74, % 3,71 ve % 4,37'si olarak belirlenmiştir. Ayrıca tek zımbalı bir ağaç malzeme birleştirme yerinin % 30, % 40 ve % 50 yük seviyeleri altındaki ortalama sünme deformasyon değeri bu çalışma sonucu % 3,61 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, creep properties of one-staple furniture joints constructed from scotch pine, alder and beech wood were investigated under three different load levels. The load levels were determined as 30 %, 40 % and 50% based on the results of lateral shear test before creep loading and the wood joints subjected to these load levels. Laboratory test results indicated that the joints constructed from scotch pine with the lowest densityshowed the highest creep deformationwhile the joints constructed from the beech wood with the highest density showed the lowest creep deformation. Additionally, the wood joints showed the lowest creep deformation under the load level of 30%, a greater creep deformation under the load level of 40% and the greatest creep deformation under the load level of 50%. As a result of the creep test, the creep deformation ratios of theone-staple joints produced from scotch pine, alder and beech to the deformation at the joining points as a result of the static shear resistance test of the joints before the creep test were determined as 2.74%, 3.71%, 4.37% and 3.37%. In addition, the mean creep deformation value of the one-staple wood joints under the load level of 30%, 40% and 50% compared to initial static loading was determined as 3.61%.