Görsel etki değerlendirme çalışmalarına çözümlemeli bir yaklaşım: ''15 Temmuz Milli İrade Meydanı' örneği
An analytical approachment to visual impact assessment studies: case '15 Temmuz Milli İrade Square'
- Tez No: 554002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Araştırma, Aksaray kentinde yer alan“15 Temmuz Milli İrade Meydanı”örneği ile görsel etki değerlendirme çalışmalarında kullanılabilecek matematiksel bir yöntem geliştirmeyi amaçlamıştır. Bu bağlamda meydanda yer alan fiziksel peyzaj unsurlarının nicelik ve nitelik durumlarına göre, görsel etki değerlendirme ölçütleri kapsamında uygunluklarını saptamak ve görsel etkilerini en yüksek seviyelere taşımak amacıyla en iyi şekilde yararlanmayı sağlayabilecek planlama ilkeleri, uzman görüşleri alınarak saptanmıştır. Belirlenen ölçütlerin önem düzeyleri ''Korelasyon Yöntemi'' ile saptanmıştır. Meydanda yer alan fiziksel peyzaj unsurlarının görsel tasarım ölçütleri göre düzeyinde elde edilen sayısal değerler 100'luk bir sistem ile sınıflanmıştır. Araştırma alanında uygulanan yöntem sonuçlarında fiziksel peyzaj unsurlarının görsel ölçütlere göre uyumları sırasıyla incelendiğinde; tarihi doku ile uygunluğu % 2,94 - % 59,80, genel çevre ile uygunluğu %14,71 - %62,75 ve kullanım açısından uygunluğu ise %7,84 - %50,98 arasında sayısal değerler almıştır. Araştırma sonuçlarına göre uygunluk puanındaki artışın, beğeni düzeyi puanlarının artışındaki etkisi zayıf olmuştur. En yüksek mevcut tarihi doku uygunluk puanlarına sahip“A”mekânı uygunluk düzeyini genel toplamda %39 oranında arttırmış,“M”mekânı için bu değer ~ % 149 olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a mathematical method which can be used in visual impact assessment studies with the example of“15 July National Will Square”in Aksaray city. In this context, according to the quantitative and qualitative aspects of the physical landscape elements in the square, the principles of planning which can provide the best possible utilization in order to determine their conformity and carry their visual effects to the highest levels are determined by taking expert opinions. The significance levels of the criterias were determined by“Korelasyon Method”. The numerical values obtained at the level of the physical landscape elements in the square according to the visual design criterias were classified with a system of 100. In the results of the method applied in the field of research, physical landscape elements are examined according to visual criteria, respectively; the conformity with the historic texture was found between 2,94% and 59,80%, the compatibility with the general environment was 14,71% and 62,75% and the utilization suitability between 7,84% and 50,98%. According to the results of the study, the increase in the eligibility score had a weak effect on the increase in the liking level score.“A”site with the highest available historic texture conformity scores increased the suitability level by 39% overall, and this value was ~ 149% for the“M”site.