Yeme reddi olan çocukların annelerinin bağlanma stilleri, kişilik özellikleri ve anksiyete düzeylerinin incelenmesi
Investigation of personality traits, anxiety levels and attachment styles of mothers of children with food refusal
- Tez No: 554027
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, pediatri polikliniğinde yeme reddi olan çocukların anneleriyle yeme reddi olmayan çocukların annelerinin anksiyete düzeyleri, bağlanma stilleri ve kişilik özellikleri incelenmiştir. Çalışma için Kocaeli'nde iki özel hastanenin Pediatri kliniğine yeme reddi şikâyeti ile başvurmuş çocukların anneleri dahil edilmiştir. Olgu grubu 50 kişi ve kontrol grubu 50 kişi olmak üzere katılımcılardan anketler aracılığıyla veri toplanmıştır. Çalışmada, Kişisel Bilgi Formu, İlişki Ölçekleri Anketi, Beck Anksiyete Ölçeği ve SCID-II Kişilik Envanteri veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre olgu grubunda yeme reddi olan çocukların annesiyle, yeme reddi olmayan çocukların annelerinin anksiyete, bağlanma stilleri ve kişilik özellikleri puanları anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Anksiyete ve güvensiz Bağlanma stilleri yeme reddi olan çocukların annelerinde daha yüksek saptanmıştır. Ayrıca, psikopatolojik kişilik özelliklerini bildiren yüksek puanların yeme reddi olan çocukların annelerinde anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Araştırma bulguları doğrultusunda ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the anxiety levels, attachment styles and personality traits of the mothers of children with refusal to eat in the pediatric outpatient clinic were examined. The mothers of the children who applied to the Pediatrics Clinic of two private hospitals in Kocaeli for complaints related to food refusal were included in the study. Data was collected from 100 participants by means of questionnaires, 50 of them were clinical and 50 of them were control group. Personal Information Form, Relationship Scales Questionnaire, Beck Anxiety Scale and SCID-II Personality Inventory were used as data collection tools. According to the results of the study, the anxiety, attachment styles and personality traits of the mothers of children who were diagnosed with food refusal in the clinical group differed significantly from the mothers' scores in the control groyp. Anxiety and insecure attachment styles were higher in mothers who were diagnosed with food refusal. In addition, higher scores of psychopathological personality traits were found to be significant in the mothers of children with food refusal. Relevant recommendations were made in line with the findings of the research.