Labour conditions of contemporary artist in Turkey
Türkiye'deki çağdaş sanatçının çalışma koşulları
  1. Tez No: 554026
  2. Yazar: HALİL YILDIRIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜÇHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sosyoloji, İşletme, Fine Arts, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasında temel olarak, sanatın yaratıcı endüstriler içindeki yeri doğrultusunda, tarihsel bir düzlemde çeşitli kurumlar altında kurumsallaşmasına ve kurumsallaşan sanatın yönetim, işletme mekanizmalarına maruz kalmasıyla sanatçılar ve sanat üzerindeki etkilerine değinilmiştir. Bu etkilerden ön plana çıkanları ise sanatçıların gayri maddi emek üretimlerinin kırılgan yapısı (güvencesizleşme, esnekleşme, eğretileşme vb.) ve bu yapıyla bağlantılı olarak Türkiye'deki çağdaş sanatçının yaşam koşullarıdır (görece güvencesiz, eğreti yaşamı). Çalışmanın konusuna Pascal Gielen'in 'The Art Institution in a Globalizing World' makalesinden yola çıkılarak sanat dünyasındaki emekçileri, bahsedilen duruma götüren etkenlerin incelenmesi gereğinin göz ardı edilemeyeceği düşünülerek karar verilmiştir. Bu bağlamda ilk olarak genel hatlarıyla kültür kavramı ele alınmış, yaratıcılık ve yaratıcı ürün ve servislerle, kültür endüstrisi, yaratıcı endüstriler ve yaratıcı ekonomi konuları ele alınmıştır. Sanatın kurumsallaşması doğrultusunda sanatın ve sanat yönetiminin uygulamaları ve etkileri incelenmiştir. Türkiye çağdaş sanat dünyasına yönelik sanatçıların üretimsel, ekonomik, çevre/ağ (network), kariyer gelişimi gibi konular çerçevesinde güncel durumu araştırılıp, görsel sanatlar alanlarında aktif olarak üretim yapan ve ekstra olarak da farklı işlerde çalışan sanatçılarla yukarıda değinilen konular çerçevesinde kapsamlı görüşmeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to investigate the institutionalization of art on a historical basis, under various institutions parallelly to its place in the creative industries and the effects of the institutional art on the artists by being imposed to the managing and operating mechanisms. The prominent of these effects are the fragile structure of the artists' intangible labours (unsecured, flexible, precarious, etc.) and the living conditions of the contemporary artists in Turkey (comparably unsecured, precarious) connectedly to this structure. The subject of the study was decided with the effect of the article of Pascal Gielen, 'The Art Institution in a Globalizing World', considering that the reasons leading the labourers in the art world to the above-mentioned reasons cannot be ignored. In this context, this thesis firstly has examined the concept of culture, and then the issues of creativity, creative products, and services, culture industry, creative industry, and creative economy. It has investigated the applications and the effects of art and art management in line with the institutionalizing of art. It has explored the current situation of Turkish artists in the contemporary art in terms of economic, environmental/network, career development and furthermore, within the framework of the issues mentioned above, extensive interviews with artists working in extra other works besides engaging in the production of visual arts were carried out.