Türkiye'nin farklı bölgelerinde üretilen balların antimikrobiyal özelliklerinin incelenmesi
An Investigation on the antimicrobial properties of honey samples taken from the various sources in Turkey
  1. Tez No: 55407
  2. Yazar: SELÇUK HAZIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVİN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
IV ÖZET Bakteriyal hastalıklarda antibiyotik kullanımı yaygın olarak baş vurulan bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte, antibiyotiklerin meydana getirdiği bazı olumsuzluklar nedeniyle, araştırmacılar antibiyotiklere alternatif olabilecek doğal bir ürün arayışı içine girmişlerdir. Bu nedenle, floral açıdan oldukça zengin olan ülkemizin çeşitli bölgelerinden toplanan 74 farklı bal örneği in vitro olarak test edilip, balların antimikrobiyal aktiviteye sahip olup olmadıkları ve antibiyotik kullanımına alternatif teşkil edip etmeyecekleri araştırılmıştır. Yöntem olarak kuyu-difüzyon yöntemi kullanılmıştır. Deneylerde maya olarak; Candida albicans, bakteri olarak da Gram(-) bakterilerden Escherichia coli ve Klebsiella pneumoniae ile Gram(+) bakterilerden Staphylococcus aureus test edilmiştir. Çalışmada balların rapor edildiği gibi güçlü bir antimikrobiyal etkiye sahip olmadıkları tespit edilmiştir. Petri plaklarında meydana gelen zon benzeri halkaların balda bulunan yüksek orandaki invert şekerin ozmoloritesinden kaynaklanan bakteriyostatik etkinin bir sonucu olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak balların, C.albicans, E.coli, {(.pneumoniae ve S. aureus mikroorganizmalarına karşı etkili bir antimikrobiyal aktiviteye sahip olmadığı ve bu aşamada antibiyotiklere alternatif teşkil edemeyecekleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Antibiotics are widely applied in healing treatments against bacteria. But some built-in negative effects of usage have directed investigation to natural products as alternatives. Acting on the very fact that our country is incredibly rich in flora, 74 different honey samples from the various regions of Turkey were analyzed in vitro, with respect to antimicrobial activity and candidature against the common antibiotic usage. Well-diffusion method was used routinely. The organisms tested were the yeast Candida albicans, the Gram(-) bacteria Escherichia coii and Klebsiella pneumoniae and the Gram(+) bacterium Staphylococcus aureus. Contrary to the reports previously released, totally weak antimicrobial activities have resulted. The zone like areas on petri plates were determined as stemming from the bactericidal effect endowed by the typical osmolarity of the invert sugar that is highly contained in honey. As a consequence, honey samples were found to have trivial antimicrobial effects on C. albicans, E.coli, K.pneumoniae and S. aureus. It can be stated on safe grounds that honey can not afford currently to be an alternative to antibiotics.