Eş zamanlı buharlaştırma ile elde edilen Bi2xPbxCa2Cu3O10+v üstüniletken ince filmlerinin yapısal ve electriksel özellikleri
  1. Tez No: 55406
  2. Yazar: ÖZGÜR BIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECDET BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada Bi2Sr2Can.1Cun02n+4+x bizmut-bakır-oksit sisteminde 85 K fazlı üstûniletken ince filmler, MgO (100) tek kristal alttaşlar üzerinde, Bi, Cu, CaF2, SrF2 bileşenlerinin eşzamanlı olarak depolanması ve 600 - 840 °C sıcaklık aralığında tavlanması ile elde edilmiştir. Yapıdan florürler atılırken H20 + 02 ortamında tavlama yapılmıştır. Örneklerin direnç-sıcaklık ölçümleri, 77 K-300 K arasında d. a. yöntemi ile incelenmiştir. X-ışınlan toz kırınımı çalışmalarıyla, yapıda hangi fazların oluştuğu hakkında bilgi edinilmiştir. Yapının tek faz 85 K olarak bulunamadığı gözlenmiştir. Filmlerin c-ekseni boyunca büyüdüğü ( 001) ( l = 2,4,6...) düzlemlerine ait yansımaların varlığı ile anlaşılmıştır. Tek kaynaktan buharlaştırma ile hazırlanan filmlerde ısıl işlem şartlan oldukça farklı denenmesine rağmen, filmlerin kritik sıcaklıkları sıvı azot sıcaklığı ve üzerine çekilememiştir. Bizmut kaynağı olarak kullanılan Bi metalinin, ayrı potadan buharlaştırmaya gidilmesi ile örneklerin kritik sıcaklıkları yukarı çekilmiştir. Ayrıca metalik davranışlarının da daha iyi olduğu gözlenmiştir. Direnç sıcaklık ve x-ışmlan ölçümleri, filmin c-ekseni boyunca büyüdüğünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, 85 K phase superconductive thin films in a Bi2Sr2Can_1Cun02n+4+x bizmuth-copper-oxide system are obtained by synchronized deposition of Bi, Cu, CaF2, SrF2 compounds on MgO (100) single crystal substrates annealed in 600-840° C temperature range. The films are annealed in H20+02 atmosphere for the removal of F (flouride) from the structure. Resistance-temperature measurements of the samples are analyzed via the d.c method in the range of 77 K - 300 K. X-ray powder diffraction studies revealed which phases occurred in the structure. No single-phase 85 K superconductivity is observed. The films are observed to grow along the c-axis due to the reflections on the ( 00 U ( I = 2,4,6...) planes. Although various annealing conditions applied, the critical temperatures of the prepared films were not attained above the liquid nitrogen temperature in the case of single-source evaporation. The critical temperatures, however, are obtained at higher levels when Bi metal is used as the bizmuth source and evaporated in a different boat. In addition, an improvement in the metallic behavior is observed. Resistance-temperature and X-ray measurements support that the film growth is along the c-axis.