A juxtaposition of the pre-determined roles of the female gender in George Eliot's Adam Bede and The Mill on The Floss
George Eliot'ın Adam Bede ve Kıyıdaki Değirmen'inde kadın cinsiyetinin evvelce belirlenmiş görevlerinin eşgüdümlülüğü
  1. Tez No: 554113
  2. Yazar: ELVAN KAYIKCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUÇİN BUĞRA EDMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez, George Eliot'ın Adam Bede ve The Mill on the Floss adlı romanlarındaki kadın rollerini ve onların Viktorya toplumundaki önceden kodlanmış rollerini nasıl yansıttıklarını görmek adına cinsiyet rollerini derinlemesine inceleyecektir.Aynı tarihi dönemde yazılmış bu iki romandaki kadın karakterler ile Eliot,çağının kadınının durumuna dikkat çekmiştir. The Mill on the Floss romanındaki Maggie ve Lucy ile Adam Bede romanındaki Dinah ve Hetty zıt karakterlerdir.Eliot, simetri eksenini kullanarak,bir karakterin daha iyi anlaşılması için diğerini tasvir etmiştir.Romanlarında Eliot, kadının özgürleşmesini savunurken, aile bağlarının,geleneklerin ve ahlaki değerlerin de önemini vurgulamıştır. Eliot'ın bu tutumu ,onun görenekçi bir yenilikçi olduğunu gösterir.Bunun yanında, bu çalışma George Eliot'ın feminizm konusundaki duruşunu da mercek altına almaktadır. Viktorya çağının önemli yazarlarından olan George Eliot'ın feminist olup olmadığı yıllar boyunca tartışılmıştır. Kurgularında yarattığı kadın karakterlere sınırlı seçenekler sunmasına rağmen, kendi özel hayatını sınır tanımadan yaşaması tepkilere neden olmuştur.Eliot, bir cinsiyetin diğerine olan üstünlüğündense, her iki cinsiyetinde birbirine eşit olması gerektiğini savunmuştur. Aslında, Eliot ataerkil Viktorya toplumundaki kadının problemlerini görmüş ve kadın sorusunu romanlarındaki karakterler ile gözler önüne sermiştir. Bu çalışma, Eliot'ın amacının kadınların iyi bir eğitim alma fikrine ve bulundukları toplumda bir yer edinebilme yeteneğine sahip olmalarına katkıda bulunmak olduğunu iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis will scrutinize the gender roles in George Eliot's Adam Bede and The Mill on the Floss thoroughly to see how these two novels reflected the roles of women and their pre-coded roles in Victorian society. With these two novels written consecutively, Eliot draws attention to the situation of the women of her age.The female characters,Maggie and Lucy in The Mill on the Floss and Dinah and Hetty in Adam Bede are opposite characters. Eliot,with the axis of symmetry, depicts the opposite of one character for a better understanding of that character.In her novels, Eliot emphasizes the importance of family ties,traditions and moral values while advocating for women's liberation.This attitude of Eliot shows that she is a conventionalist reformist.Besides, this study focuses on where George Eliot stands for feminism. George Eliot, one of the most important writers of the Victorian age, has been debated over the years about being a feminist or not. Although she offers limited choices to the female characters she creates in her fictions, her living her private life without any boundaries caused reactions.She advocates the equality of both sexes rather than the superiority of one sex. Actually, Eliot sees the problems of women in the male-dominated Victorian society and reveals 'Woman Question' with the characters in her fictions. This study claims that Eliot's aim is to promote the idea of women having a good education and an ability to exist in their societies.