Coğrafi bilgi sistemi kullanılarak Denizli-Çürüksu Havzasının hidrojeolojik modellenmesi
- Tez No: 55413
- Danışmanlar: PROF.DR. ALPASLAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
IV ÖZET Denizli-Çürüksu havzasının hidrolojik yapısının Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) kullanılarak ortaya çıkarılmasının ve bu havza üzerine bir hidrolojik modelin uygulanmasının amaçlandığı bu çalışmada, havzanın kapladığı 1972 km2'lik drenaj alanı için bir yağış-akış modeli kullanılmıştır. CBS'nin imkanları kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışma, coğrafik ve meterolojik kökenli verilerin sorgulamaya ve detaylı analiz olanağına sahip bir ortamda irdelenmesi ile ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışmanın kapsamında hidrolojik ve hidrometeorolojik yöntemlere dayanan analizler, CBS yazılımları ve yöntemleri ile gerçekleştirilen sorgulamalar ve sonuçlar vardır. Çürüksu nehrinin drenaj alanında, havzanın hidrolojik yapışırım oluşumunu etkileyen parametreler analiz edilmiş, CBS yardımı ile elde edilen bilgiler ve CBS dışı yazılımlar ile birlikte kullanılarak modele uygulanmıştır. Sonuç olarak, model ile CBS'nin birlikte kullanımının avantaj ve dezavantajları ile havzanın fiziksel karakteristikleri, ortaya konulmuştur. Ayrıca, bu tezde, detaylı (büyük ölçekli) hidrolojik çalışmalara CBS yardımı ile geçişin gerçekleşebileceği de ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The purpose of this thesis is analysing of hydrologic structure of Denizli-Çürüksu basin by means of Geographical Information System (GIS) and preparing some applications as a rainfall-runoff model to basin. The main tool of this thesis (GIS) can be described as“An organized collection of computer hardware, software, geographic data and personnel designed to efficiently capture, store, update, manipulate, analyse, and display all forms of geographically referenced information”. In this study, all the data which based geography and meteorology have been queried and analyzed by using GIS. Specially, physical characteristics of river and creeks that define the transmitting capabilities of surface water in the basin have determined with GIS software. The main river in basin that is the branch of Büyükmenderes River is Çürüksu Stream. This stream born in the eastern part of Çürüksu basin and it passes through the basin until the joining place with Büyükmenderes. With analyzing all the parameters which effect the hydrologic structure of basin of this stream, surface water potential of basin has determined by GIS and model softwares.