GIS-based site selection approach for wind and solar energy systems: A case study from western Turkey
Rüzgar ve güneş enerji sistemleri için CBS-tabanlı yer seçimi yaklaşımı: Batı Türkiye?den bir örnek
  1. Tez No: 259218
  2. Yazar: NAZLI YONCA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM DÜZGÜN, YRD. DOÇ. DR. ELÇİN KENTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Dünyada bir çok ülke fosil yakıtların çevre üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla enerji planlarına Yenilenebilir Enerji Sistemlerini (YES) eklemişlerdir. Ancak YES de çoğunlukla bu sistemlerin coğrafi konumlarından kaynaklanan bir takım çevresel problemlere yol açabilirler. Bu çalışmanın amacı, rüzgar, güneş ve karma enerjisi tesisleri kurulabilecek alternatif alanların değerlendirilmesi için bulanık Çok-Kriterli Karar Verme yöntemi kullanan Coğrafi Bilgi Sistemi tabanlı bir yaklaşım geliştirilmesidir. Rüzgar, güneş ve karma rüzgar-güneş sistemler için çevresel hedefler ve ekonomik uygulanabilirlik kriterleri, geçmişte yapılmış araştırmalar, Türkiye'deki yönetmelikler ve Elektrik İşleri Etüt İdaresi ile yapılan görüşmeler sonucunda belirlenmiştir. Her bir alternatif konumun, çevresel hedefleri ve ekonomik uygulanabilirlik kriterlerini münferit sağlama derecesi bulanık mantık yöntemleri kullanılarak hesaplanmıştır. Daha sonra bu münferit sağlama dereceleri birleştirilerek toplam performans indeksleri hesaplanmıştır ve bu indeksler rüzgar, güneş ve karma sistemler için öncelikli/uygun alanların belirlenmesinde kullanılmıştır. Son olarak, rüzgar ve güneş sistemleri için oluşturulan öncelik haritaları üst üste çakıştırılarak karma rüzgar-güneş sistemler için uygun yerler belirlenmiştir. Önerilen yaklaşım Uşak, Aydın, Denizli, Muğla ve Burdur illerinden oluşan bir örnek çalışma alanı üzerinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Many countries around the world integrated Renewable Energy Systems (RES) in their future energy plans in order to reduce negative impacts of fossil fuel consumption on the environment. However, RES may as well cause various environmental problems which are mostly related with the geographic locations of these facilities. The aim of this thesis is to create a Geographic Information System-based methodology for evaluating alternative locations for wind, solar and hybrid power plants by using fuzzy multi-criteria decision making. Environmental objectives and economical feasibility criteria for wind and solar systems are identified through Turkish legislations, previous studies, and interviews with General Directorate of Electrical Power Resources Survey and Development. Individual satisfaction degrees for each alternative location with respect to the identified environmental objectives and economical feasibility criteria are calculated using fuzzy set theory tools. Then these individual satisfaction degrees are aggregated into overall performance indexes which are used to determine priority maps for wind and solar energy generation facilities. Finally, maps of priority sites for wind and solar energy systems are overlaid to identify suitable locations for hybrid wind-solar energy systems. The proposed methodology is applied on a case study area composed of Uşak, Aydın, Denizli, Muğla, and Burdur provinces.