Streptozotosin ile indüklenen diyabetik sıçanlarda gelişen erektil disfonksiyon üzerine Cdp-Kolin ve metabolitleri ile yapılan tedavinin olası etkisi
Possible effect of treatment with Cdp-Choline and metabolites on erectile dysfunction developed in streptozotocin-induced diabetic rats
  1. Tez No: 554205
  2. Yazar: YEŞİM HAMURTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN AKTAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, CDP-kolinin nöropatide önemli ve tedavi edici etkisinin diyabete bağlı gelişen ED üzerine olası etkisinin ne olacağına dair yapılmıştır. Çalışmamızda streptozotosin (50 mg/kg) enjekte ederekdiyabet oluşturduğumuzsıçanlara ve sağlıklı sıçanlara CDP-kolin ve metabolitleri olan kolin, sitidin belli konsantrasyonlarda akut olarak kavenöz dokuya enjekte edildikten sonra in vivo ICP, ICP/MAP değerleri alınmıştır. Verilen CDP-kolinin ve kolinin düşük doz konsantrasyonlarda diyabetik sarda düzeltici etkisi gözlenirken sitidine ait düzeltici bir etki görülmemiştir. İn vitro çalışmalarda ise organ banyosuna asılan korpus kavernozum dokusunun fenilefrinle kasılmasını takiben CDP-kolin ve metabolitlerine ait gevşeme yanıtları, asetilkolinle yapılan gevşemeye göre istatistiksel olarak anlamlılık sağlamamıştır. Biyokimyasal olarak yaptığımız penis dokudaki nitrit miktar tayininde ise CDP-kolin ve metabolitlerine ait nitrit miktarını artırdığı istatistiksel olarak anlamlı çıkmış olmasına rağmen artan nitrit düzeylerinde eNOS'un rolünün belirgin olmadığı gözlemlenmiştir. Çalışmamızdaki bulgulara dayanarak CDP-kolinin ve metaboliti olan kolinin ED üzerine düzeltici etkisini tespit etmiş bulunmaktayız. Ancak bunu hangi mekanizma ile yaptığını anlayabilmek için ileriki dönem çalışmalarımızda, farmakolojik antagonist çalışmalar ve diğer moleküler biyokimyasal çalışmalarla daha net birşekilde ortaya konması planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to determine the possible effect of CDP-choline on neuropathy and its therapeutic effect on ED related to diabetes. ICP and ICP / MAP values were obtained in vivo after acute injection of CDP-choline and its metabolites colistin and cytidine to diabetic animals and healthy animals with streptozotocin (50 mg / kg) in our study. Corrective effect of the given CDP-choline and choline in diabetic animals was observed at low dose concentrations, but no corrective effect of cytidine was observed. In vitro study, relaxation responses of CDP-choline and its metabolites did not provide a statistically significant relaxation compared to relaxation with acetylcholine following corpus cavernosus contracting with phenylephrine in the organ cavity. Although we made biochemically that the amount of nitrite in CDP-choline and its metabolites was statistically significant in the determination of the amount of nitrite in the tissue, we determined that this nitrite was eNOS-originated, but we did not have endothelium origin in the western blot experiment. Based on the findings of our study, we have found the CDP-choline and metabolically correcting effect on the ED, but in the future, our work will be clarified with pharmacological antagonist studies and other molecular biochemical studies in order to understand the mechanism by which it works.