Tek diş miller sınıf I ve II dişeti çekilmelerinde periodontal plastik cerrahi sonrası elde edilen kök kapama oranı ile hastanın yaşam kalitesindeki değişimin değerlendirilmesi
Evaluation of the change of quality of life with root coverage percentage after periodontal plastic surgery i̇n localized miller class I ve II gingival recessions
  1. Tez No: 554206
  2. Yazar: DUYGU YAVUZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT AKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, lokalize Miller sınıf I ve II dişeti çekilmelerinin periodontal plastik cerrahi ile tedavisinden sonra kök kapama oranının hastanın yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirmektir. Sistemik olarak sağlıklı, tek diş dişeti çekilmesi olan 40 birey (20 Miller sınıf I, 20 Miller sınıf II) çalışmaya dahil edilmiştir. Miller sınıf I dişeti çekilmeleri Kuronale Repozisyone Flep ile kombine Bağ Doku Grefti (KRF+BDG) uygulanırken, miller sınıf II grubundaki hastaların yarısına KRF+BDG, diğer yarısına Dişeti Ünitesi Grefti (DÜG) uygulanmıştır. Cep derinliği (CD), Plak İndeksi (PI), Çekilme Derinliği (ÇD), Çekilme Genişliği (ÇG), Keratinize Dişeti Genişliği (KDG), Doku Kalınlığı (DK), Klinik Ataçman Seviyesi (KAS), Vizüel Analog Skala (VAS) başlangıçta ve tedaviden 3 ay sonra ölçülmüştür. Yaşam kalitesi başlangıçta ve tedavi sonrası 3. ayda OHİP-14 TR ölçeği kullanılarak ölçülmüştür. Her iki grupta da periodontal plastik cerrahi sonrası ÇD, ÇG verilerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma; KDG, DK, KAS istatistiksel olarak anlamlı artış kaydedilmiştir. OHIP-14TR total ve alt grup skorlarına bakıldığında 3 aylık dönemde istatistiksel olarak anlamlı derecede azalma izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of surgical root coverage on the quality of life in the patients localized Miller class I and II gingival recession after periodontal plastic surgery. Fourty systemically healthy individuals with localized gingival recession (20 Miller class I, 20 Miller class II) were included in the study. Miller class I gingival recessions were treated with coronally repositioned flap combined with connective tissue graft CRF+CTG. Miller Class II gingival recessions were diveded into two groups and treated with CRF+CTG and Gingival Unit Grafts (GUG). Probing Depth (PD), Plaque Index (PI), Recession Depth (RD), Recession Width (RW), Keratinized Tissue Width (KTW), Tissue Thickness (TT), Clinical Athacment Level (CAL) and Visual Analog Scale (VAS) were measured at baseline and 3 months after the treatment. Quality of life was assessed by use of the Oral Health Impact Profile-14 TR(OHIP-14TR) questionnaire. Both groups showed statistically significant reduction in RD, RW and statistically significant gain in KTW, TT, CAL.Statistically significant decrease was observed in OHIP-14TR total and subgroup scores in 3-month period.