Klavye ile yazıcı arasında doğrudan bağlanabilir metin düzenleme birimi
Keyboard to printer direct interface and text editing unit
- Tez No: 55424
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. EMİN AKATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada PC (Kişisel Bilgisayar) klavyesi ile yazıcı arasında doğrudan bağlanabilir metin düzenleme arabirimi oluşturulmuştur. Bu arabirimde, Z80 mikroişlemci ve statik RAM'ler ile birlikte en az maliyet oluşturacak bir donanım tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Basit metinlerin hazırlanmasında pahalı bir bilgisayar donanımı yerine böyle bir arabirimin yararlılığı bu çalışmanın ana nedenidir. BTC, Mitsumi gibi değişik firmaların üretmiş oldukları klavyelerin kullanılabilmesi (kilitlenmelerin giderilmesi) için arabirime reset tuşu konulmuştur. Arabirimde 2 satıra ve herbir satırında 40 kolona sahip sıvı kristal gösterge (LCD) kullanılmıştır. Arabirim EPROM içerisinde 8 Kbyte'Iık yazılım ve RAM içerisinde 56 Kbyte'lık batarya korumalı kullanıcı ve saklama hafızası içermektedir. Birbirinden bağımsız iki eşit uzunluklu metin ve bu metinlere ilişkin sayfa, marjin ayarlan aynı anda saklanabilmektedir. Her bir metnin uzunluğu 27750 karakterdir ve yaklaşık olarak 8 adet A4 sayfasını doldurur. Yazılım Q Türkçe klavyeye göre düzenlenmiştir ancak F Türkçe klavyeye de uyarlama yapılabilir. DEL, TAB, ENTER, INS ve diğer genel fonksiyon tuşları PC'de olduğu gibi genel fonksiyonlarını yapmaktadır. F1, F2,...,F10 ve CTRL gibi özel fonksiyon tuşları ise sayfa kur, yazıcı kur, bold/normal yazım seçimi, bir sayfa ileri/geri gitme ve yazdırma işlemleri gibi özel fonksiyonları yerine getirmektedir. Metnin kaçıncı sayfasında, kaçıncı satırında ve kaçıncı kolonunda bulunulduğunu, Insert ve Bold yazmanın açık veya kapalı olduğunu anlamak için sıvı kristal göstergenin son 8 karakterlik kısmı durum göstergesi olarak kullanılmaktadır. Arabirimden yazıcıya olan veri akışı paraleldir ve yazıcının durumu kontrol sinyalleri ile arabirim tarafından algılanır. Arabirimde mürekkep püskürtmeli, nokta vuruşlu ve tipi bilinmeyen yazıcı seçenekleri mevcuttur. Bold ve normal yazdırma kodları, çeşitli yazıcı fontları, yazıcı seçimi, sayfa -satır - marjin ayarları ve yazdırılacak sayfalar otomatik veya kullanıcı tarafından girilerek oluşturulabilir. Arabirimin açılışında mürekkep püskürtmeli yazıcı komut dili olan HP'nin PCL3 yazıcı komut dili öndeğer olarak seçilmektedir ve bu dile göre 8 değişik font kullanılabilmektedir. Bu fontlar Courier ve Letter Gothic bazlı ve 12 punto yüksekliğinde olup inç başına düşen karakter sayısının (CPI) ve dik/italik biçimlerinin farklı kombinasyonlarıyla hazırlanmıştır. Sıvı kristal göstergede tek bir italik karakter göstermek mümkün olmadığından metin içerisinde tek bir karakter veya kelime italik yazılamamaktadır fakat Bold yazılabilmektedir. Eğer yazıcı komut dili ve yazıcı tipi bilinmiyorsa yazıcının sadece bold ve normal yazdırma kodlarını arabirime girmek yeterlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, an interface including a text editing unit between any PC (Personal Computer) keyboard and any printer is designed and practised. This Interface includes Z80 Microprocessor and static RAMs besides minimum costly other hardware equiptments. The usefulness that basic documents can be written by this interface instead of an expensive PC is the main reason of this study. To use keyboards produced by different firms such as BTC and Mitsumi a reset button is placed on the interface. The LCD (Liquid Crystal Display) with 2 lines by 40 colons is used to display the documents. The software of the interface is stored in an EPROM with 8 Kbyte data storage capacity. The user memory with 56 Kbyte storage capacity is battery backuped. Two documents with the same length, the pages of the these documents and margin setup are stored at the same time. The length of each document is 27750 characters filling approximately eight A4 papers. The software is written according to Q Turkish keyboard. If the software is changed properly, F Turkish keyboard can be used. DEL, TAB, ENTER, INS and another general function keys are used for their general functions. According to the software; specific function keys such as F1, F2,...,F10 and CTRL are used for specific functions like page-margin and printer setups, bold/normal print options, printing process and one page forward/backward movement. The last 8 characters of the LCD are used as state prompter to point out current page, line and colon numbers, Insert and Bold satates. Data flow from interface to printer is parallel. The state of the printer is sensed by the interface, using control signals sent by the printer. There are options concerning printer such as ink jet, dot matrix and unknown printers. All setups can be done manually or automatically. The default value in the beginning is chosen as the PCL3 printer command language of HP ink jet printer. In this interface 8 different fonts are selected from PCL3. These fonts are based on Courier and Letter Gothic with 12 dots height. Combinations of pitch (CPI: Characters per inch) and upright/italic styles are used to set 8 different fonts. On the LCD is impossible to display any italic character. It is possible to print with bold and normal characters together. In case the whole of the printer command language is not known, it is enough to inform the interface with bold and normal printing command.