Multimedya araçlarını kullanarak interaktif CD hazırlama
Preporing an interactive CD by using multimedia tools
- Tez No: 87915
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Sinema ve TV, teknoloji ile iç içe geçmiş bir olgu. Günümüzde Sinema TV ürünleri üretiminde bilgisayar son derece yaygın olarak kullanılıyor. Hatta bilgisayarsız üretimin düşünülmesi imkansız gibi. Üretilen ürünlerin kaydı, saklanması CD'ler ve Hard Diskler ile yine bilgisayar ortamında yapılıyor. Ürünlerin, kitlelere ulaştırılmasının bir çok yolu var. Giderek yaygınlaşan ve gelecekte en popüier araç alacağı düşünülen Internet bu konuda başı çekecek gibi görünüyor. Tezimde, tüm bunları bir araya getiren ve teknik detaya girmeyen fakat yeterli bilgi edinilebilecek bir uygulama geliştirdim. Bu uygulamayı geliştirmek için, zaten tanıtacağım tüm araçları da kullandım. Bu amaçla bir multimedia bilgisayar hazırladım. Bilgisayarımda neler var : A. Öncelikle bilgisayarı temel parçaları: Ana kart, işlemci, bellek, hard disk, klavye, mouse ve tabii ki monitör. B. Multimedia araçları : Video kamera,görüntü yakalama -Capture- kartı, Ses kartı, hoparlör, mikrofon ve resim tarama aygıtı C. Kayıt Cihazı : CD Yazıcı, Boş CD'ler D. Internet bağlantısı için : Fax Modem Kartı, E. En önemlisi Yazılımlar, Internet sayfası hazırlama yazılımı Görüntü yakalama yazılım Görüntü tarama yazılımı Kurgu, Montaj yazılımı Öncelikle, uygulamamı bir Internet sayfası gibi hazırlayarak, bu aracı kullanacaklara bilgi sunmayı amaçladım. Giriş sayfasında, scanner'dan alınmış bir oda ve bilgisayar monitör resminin üzerine, giriş konuşmamın kaydedilmiş video görüntüsünü oturttum. Bundan soraki devam sayfasını 4 (dört) bölüme ayırdım. Multimedia araçlarını kullanarak, nasıl animasyon yapıldığını, nasıl montaj yapıldığını ve bu işlemleri yaparken neler kullandığımı ayrı arı sayfalara koydum. Aynı zamanda tez yazımı da ayrı bir sayfada bulacaksınız. Sayfalar, kullanıcı Interaktif biçimde sayfalar arasında dolaşabilecek şekilde hazırlandı. Her sayfada kullanmış olduğum araçlarla ilgili tanıtım yazılarına bağlantılar bulabileceksiniz. TJ&, ««esi «ui IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cinema and TV are composed with new technology. Computers are used in every phase of preparing cinema products. Even, its is imposible to produce anything without computers. Cinema films are storing and keeping in the computers with using CD and Hard disks also. There are too many ways of distributing, sharing this products. One of them and the most popüler one is The Internet, and it seems to be the main tool in the future. In my Thesis, I've developed an application which is consisting computers and The Internet. It has enough information about using computers, but not boring technical details. I've used all parts of the multimedia tools, while I developing my thesis. First I have prepared a multimedia computer. The parts of my computer A. Main parts of a computer Main Board, CPU, Memory, Hard Disk, Keyboard, mouse and monitor. B. Multimedia tools Video camera, Capture Card, sound card, microfoa speaker and a image scanner C. Recorder CD Writer D. Internet Connection Modem E. The most Important tools: software VHTML page editor, Capture software, Image Scanner software, Video editing software I've designed my thesis like an Internet Page, to show the way of using this tool. In the first page, I have composed precaptured video, which includes my speak, and a scanned computer photo. Continued pages are seperated in to four parts : In first page I explained how we can make an animation, and second page includes the motage of some videos. The third page is used for explain the multimedia tools, such as capture device, sound card, monitor etc. The last page has the wrote of my thesis. User can walk through the pages interactively. There are links between pages and informations, about the multimedia tools while surfing the pages. VI