Latis ve alfa düzenleri
Lattice and alpha design
- Tez No: 55425
- Danışmanlar: PROF.DR. F. ZEHRA MULUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Bu çalışmada Latis ve Alfa (a) Düzenleri tanıtılmıştır. Bu düzenlere ilişkin gelişmeler verilmiştir. Bu düzenler için hazırlanmış bilgisayar programlan tanıtılmış ve kullanılmıştır. Alfa deney düzeninin kurulmasında ALPHA+ Programı, çözümlemelerde S AS paket programlarından yararlanılmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda; Birinci bölümde konuya giriş yapılarak önceki çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümde düzenlerin kurulması ve analizleri incelenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde, Türkiye'de yaygın olarak kullanılan tamamlanmış rastgele blok düzenlerinin yerine, a satır-sütun düzenlerinin kullanılması ve sonuçlan tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, Lattice and Alpha (a) - Designs were introduced. Developments concerning these are given as well. Computer programs for these designs were introduced and used. ALPHA+ package is used to establish a-design and SAS package are used for analyzing this design. In the direction of these aims; In the first chapter, introducing the subject, information about previous studies is given. In the second, third and fourth chapters, the establishment of designs and analysis are examined. In the application chapter, the use and results of row-column a-designs in place of randomized complete block designs used widely in Türkiye were discussed.