Sağlıklı bireylerde galvanik vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyellerin normalizasyonu
Normalization of galvanic vestibular evoked myogenic potentials in healthy individuals
  1. Tez No: 554257
  2. Yazar: NİZAMETTİN BURAK AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHRA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller(VEMP), kliniklerde vestibüler fonksiyonu değerlendirmek için kullanılır. VEMP'ler uyaran çeşidine göre üç grupta incelenir: akustik, mekanik ve galvanik. Galvanik VEMP(gVEMP) sternokleidomastoid kastan toplanan kayıtlarla vestibüler sinir cevaplarını değerlendirir. Akustik VEMP'le birlikte kullanıldığında labirent ve retrolabirent lezyonların ayrıcı tanısına yardımcı olur. Bu çalışmanın amacı; işitme kaybı ve baş dönmesi öyküsü olmayan sağlıklı bireylerden normatif veri toplamak ve klinik normlarını oluşturarak tanıya yardımcı olmaktır. 18-65 yaş aralığında (yaş ort. 39.7±13.9) olan ve normal işitmeye sahip 100 katılımcı (50K ve 50E) çalışmaya dahil edildi. Tüm katılımcıların her iki kulağına randomize olarak gVEMP(3 mA akım, 1ms durasyon) uygulandı. Tüm katılımcılardan (200 kulak) gVEMP dalga formu elde edildi. gVEMP parametrelerinde (P1veN1 latansları, P1-N1 amplitüd değeri ve VEMP asimetri(VA) yüzdesi) kadın-erkek ve sağ-sol kulak arasında istatistiksel anlamlılık elde edilmedi. Ortalama P1 latansı 7,82±3,29 ms, N1 latansı 22,06±3,95 ms, P1-N1 amplitüd değeri 66,64±24,5 µV ve VA yüzdesi %16,29±11,99 bulundu.
Özet (Çeviri)
Vestibular evoked myogenic potentials(VEMPs) are used clinically to assess vestibular function. VEMPs are divided into three groups according to stimulus as acoustic, mechanical and galvanic. Galvanic VEMP(gVEMP) evaluate vestibular nerve responses by records collected from the sternocleidomastoid muscle. It helps in differential diagnosis of labyrinthine and retro-labyrinthine lesions when used with acoustic VEMP. The aim of this study was to obtain normative data on healthy adults with no history of hearing loss or dizziness and to help diagnosis by creating clinical norms. 100 participants with normal hearing(50M and 50F) ,between 18-65 years(mean age 39.7±13.9), were included in the study. gVEMP(current 3mA; duration 1ms) was performed each participant who had normal hearing thresholds for both ears randomisely. gVEMP waveform was elicited from all participants(200 ears). The gVEMP parameters(latencies of P1 and N1, P1-N1 amplitude and VEMP asymmetry(VA) ratio) did not demonstrate any significant differences between female-male and left ear- right ear. Latency of P1 was 7,82±3,29 ms. Latency of N1 was 22,06±3,95 ms. P1-N1 amplitude value was 66,64±24,5 µV. VA ratio was %16,29±11,99.