Güzel sanatlar eğitiminde bilgilendirme haritası tasarımı üzerine bir durum çalışması
A case study on the information map design in fine arts education
  1. Tez No: 554274
  2. Yazar: FIRAT BİLAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. METİN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırma sürecinde araştırılan konu ile ilgili maddelerin belirlenmesiyle fikir, yaratım ve bunu geliştirme süreçleri başlar. Yaratıcı düşünce biçimi öğrenilebilen ve gelişen bir edinimdir. Bu düşünce biçimi fikir geliştirme ve bir ürün ortaya çıkarabilme açısından önemlidir. Ortaya çıkan ürünler ya da fikirlerdeki görsel ve yazılı iletişim bağlantılarının da önemi yüksektir. Görsel Sanatlar alanında eğitim veren kurumlar bunu sağlama açısından önem taşımaktadırlar. Sürekli gelişen teknoloji ve bilgiler dahilinde çevremizdeki gördüğümüz bilgilendirme tasarımı ürünlerinin de aynı şekilde yenilenmesi ve hayatımıza uyum sağlaması gerekmektedir. Bu kapsamda araştırmanın amacı görsel sanatlar eğitimi veren kurumların eğitim programlarında bilgilendirme tasarımı eğitim sürecini ve projelerinin nasıl uygulanabileceğini Bilgilendirme Tasarımı Haritası kapsamında incelemektir. Durum çalışması yönteminin kullanıldığı araştırma, 2018-2019 eğitim öğretim yılı Bahar döneminde Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği bölümünde açılan anasanat Grafik Tasarım Atölye dersi kapsamında 4 haftalık süreç içerisinde toplanan verilerle şekillenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını Grafik Tasarım VI dersini seçen 9 öğrenci, öğretim elemanı ve araştırmacı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak , yarı-yapılandırılmış görüşmeler, araştırmacı ve öğrenci günlükleri, ses ve video kayıtları, kullanılmıştır. Araştırmanın verileri tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmanın bulguları kapsamında 'görsel iletişimin önemi', 'eğitim süreci' ve 'eğitimde uygulanabilirlik' olmak üzere 3 ana temaya ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the process of research, the process of developing ideas, creation and development process starts with the determination of the related articles. The creative way of thinking is a learned and evolving acquisition. This way of thinking is important in terms of developing ideas and developing a product. Links between visual and written communication has got highly importance on products or ideas. The instutitons which give education on the Visual Arts department are significant in terms of providing this. Information design products, which we see around us, need to be renewed in the same way and adapt to our lives with evolving technology. In this case, purpose of the this study is to examine the Information Design education process and how the projects can be implemented within the scope of Information Map Design. The study, in which the method of case study is used, is conducted in 4 weeks of Arts and crafts teaching program's course that was open in spring term of 2018-2019 academic year at the Department of Fine Arts Education at Anadolu University. In the research, semi-structured interviews, researcher and student diaries, audio and video recordings, semi-structured interviews were used as data collection tools. The data of the study were analyzed by thematic analysis method. Within the scope of the findings of the study, three main themes were reached 'the importance of visual communication', 'the education process' and 'the applicability in education'.