İşletmelerde kurumlar vergisi kanunu kapsamında vergi planlaması
Tax planning in the enterprises within the scope of corporate tax law
  1. Tez No: 554275
  2. Yazar: BURCU ERGENE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Vergi planlaması, işletmelerin kamu finansmanına katılım amacıyla ödemiş oldukları vergileri en aza indirmelerinin yasal çerçevede gerçekleştirilmeye çalışılmasıdır. İşletmelerin temel amaçlarından birisi olan kârı maksimize etme amacının bir sonucu olarak işletmelerce maliyet ya da gider unsuru kabul edilen ve kârı azaltan vergi yükünün düşürülmesi büyük önem taşır. Küreselleşme olgusu ile beraber ülkeler arası sermaye hareketleri de büyük hız kazanmıştır. Vergi planlaması yapmak isteyen çok uluslu şirketler için sadece ulusal mevzuat kapsamında değil uluslararası vergi mevzuatı da dikkate alınarak planlama stratejisi geliştirme gerekliliği ortaya çıkmıştır. Tüm vergi türleri için planlama yapılabilmektedir. Çalışmada, kurumlar vergisi esas alınarak dört ana başlık altında vergi planlaması anlatılmaya çalışılmıştır. Vergi planlaması ve alternatif yollardan bahsedilmiş, işletmeler açısından vergi planlamasının önemi ve yöntemleri üzerinde durulmuş, Türk Kurumlar Vergisi kapsamında uluslararası vergi planlaması stratejilerine değinilmiş ve son olarak da kurumlar vergisi kanununda vergi planlamasına sınırlama getiren uygulamalar açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tax planning is to try to realize the legal framework to minimize the taxes paid by the enterprises for participation in public finance. As a result of the purpose of maximizing the profit, which is one of the main objectives of the enterprises, it is of great importance to reduce the tax burden, which is accepted as a cost, an expense and profit reducing element by enterprises. Together with the phenomenon of globalization, capital flows between countries have also accelerated. For multinational companies that want to make tax planning, it is necessary to develop planning strategy considering not only national legislation but also international tax legislation. Planning can be made for all tax types. In this study, tax planning is tried to be explained under four main headings based on corporate tax. Tax planning and alternative ways have been mentioned, the importance and methods of tax planning have been emphasized in terms of enterprises, international tax planning strategies have been mentioned in terms of Turkish Corporation Tax, and finally, the implementations that impose restrictions on tax planning in the corporate tax law have been tried to be explained.