Edebi hatıraları çerçevesinde M. Ertuğrul Düzdağ'ın hayatı-sanatı-eserleri
M. Ertuğrul Düzdağ's life-art-works in the memori̇es of the literary
- Tez No: 554333
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada M. Ertuğrul Düzdağ'ın hayatı, sanatı ve eserleri ortaya konulmuştur. Çalışmamızın amacı M. Ertuğrul Düzdağ'ın hayatından, hatıracı kimliğinden ve eserlerinden hareketle sanat anlayışını ve sanatçı kimliğini belirtmektir. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde M. Ertuğrul Düzdağ'ın hayatına yer verilmiştir. İkinci bölümde sanat anlayışına dair tespitlere ve üçüncü bölümde ise eserlerinin üzerine geniş biçimde yapılan değerlendirmelere yer verilmiştir. Sonuç kısmında da bölümlerin genel değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın sonunda ise M. Ertuğrul Düzdağ'ın“İstiklal Marşı ve Çanakkale Şehitleri”şiirleri üzerine yaptığı şiir açıklamasına ve“Hicretnâme”adlı manzum esere yaptığı açıklamaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Life, art and works of M. Ertuğrul Düzdağ were shown in this study. Purpose at this study stated his sence of art and artictic features by taking into consideration his memorist and works. The study consist of three sections. Life of M. Ertuğrul Düzdağ is mentioned in the first section. Determinations related to his sence of art in the second section and evaluations about his works in the third section are mentioned. Evaluations of each section are mentioned in the conclusion section. M. Ertuğrul Düzdağ's poetry explanation about“Turkish National Anthem and Çanakkale Şehidleri”and a poetic called“Hicretnâme”which he translated are mentioned in the end of the study.