An improved fuzzy logic control strategy for coach bus suspension systems
Coach otobüs süspansiyon sistemleri için geliştirilmiş fuzzy logic kontrol stratejisi
  1. Tez No: 554352
  2. Yazar: ÖZGÜR ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışması, skyhook (SH), denge ve bulanık mantık (FL) teorileri ile kontrol edilen farklı süspansiyon sistemlerine sahip bir yolcu otobüsünün seyahat konforu ve yol tutuş performansına etkilerini incelemektedir. Bu kontrol kontrol stratejilerinin performanslarını analiz etmek ve karşılaştırmak için MATLAB paket programı ortamında Simulink Toolbox kullanılarak 7 serbestlik derecesine sahip yolcu otobüsü araç modeli oluşturulmuştur. Buna ek olarak, sabit araç hızında sanal olarak enine ve diagonal tümsek testleri gerçekleştirilmiştir. Bütün modellerin dinamik olarak teker ve süspansiyon hareketleri yol tutuş kabiliyetleri açısından değerlendirilirken; gövde dikey, yunuslama ve devrilme hareketleri seyahat konforlarını karşılaştırmak üzere incelenmiştir. Sonuçlar, bu tez içersinde sonuçları sunulan hali ile FL kontrol stratejisinin bir coach otobüsün konfor seviyesini korurken yol tutuş performansını artığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The presented work investigates investigates the effects of different semi-active suspension systems controlled by skyhook (SH), balance and Fuzzy logic (FL) theories on ride quality and road handling performances of a coach bus. In order to analyse and compare their performances, the suspension dynamics are modelled as a part of a 7 DOF full vehicle model in MATLAB using Simulink Toolbox. Moreover, some virtual tests such as transversal and diagonal bump tests are carried out at a constant vehicle speed. While the dynamic tire deflection and suspension travel characteristics are evaluated in terms of road handling abilities of all models, body bounce, pitch and roll motions are also taken into account to benckmark their ride qualities. The results show that FL control strategy developed in this thesis improves road handling performance of a coach bus while maintaining its comfort level.