Shift quality analysis of a powertrain model with semi - automatic transmission
Yarı otomatik şanzımanlı bir güç aktarma organları modelinin vites değişim kalitesinin analizi
- Tez No: 554353
- Danışmanlar: DR. OSMAN TAHA ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında; içten yanmalı bir motor, volan, yarı otomatik şanzıman, yarı aks milleri ve araca ait sistemleri içeren bir güç aktarma grubu modeli oluşturulmuş ve bu güç aktarma grubuna ait bazı parametrelerin vites değişim kalitesine olan etkileri incelenmiştir. 5 serbestlik dereceli (SD) oluşturulan ve entegre bir vites değişim kontrol yapısı içeren bu güç aktarma modeli, MATLAB/Simulink simulasyon platformu kullanılarak geliştirilmiştir. Yarı otomatik şanzımanın vites değiştirme fazlarını simüle etmek için spesifik bir motor devir hızı profili oluşturulmuştur. Motor devir hızı ile bağlantı tork tablosu tek boyutlu bir model halinde oluşturulmuş ve torklar vites değiştirme fazlarına duyarlı bir biçimde ayarlanmıştır. Volan, takribi güç aktarım grubu komponenti, içten yanmalı motor ve kavrama alt sistemlerinin arasında olacak şekilde oluşturulmuştur. Tork transferi ve açısal hızları yay- damper denklemleri kullanılarak hesaplanmıştır. Tek bir baskı plakası ve burulma yayı içeren bir kavrama modellenmiştir. Kavramanın bağlanması ve ayrılması fazlarında kullanılan hidrolik ve mekatronik aktüatörler bu çalışma kapsamında ele alınmamıştır. Yarı otomatik şanzıman sistemi, giriş ve çıkış milleri ve diferansiyel ile bütün bir aktarma kutusu şeklinde oluşturulmuştur. Senkromeç ve diğer vites değiştirme işleminde görevli mekatroniğin ilgili bileşenleri gibi şanzımanın içerisindeki parçalar bu çalışmada ele alınmamıştır. Taşıt sistemi içerisinde; aerodinamik direnç, rampa direnci ve yuvarlanma direnci gibi araç direnç kuvvetleri hesaplanmıştır. Dirençlerin hesaplanmasından sonra tekerlek açısal hızı hesaplanarak taşıt seyir hızı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a powertrain model that covers engine, flywheel, semi-automatic transmission, driveline and vehicle systems is built and investigated in order to understand the effects of powertrain parameters in the matter of shift quality. The dynamic powertrain model with 5 Degrees of Freedom (DoF) is built and an integrated control logic is developed by using MATLAB/Simulink as a simulation platform. An engine speed profile is created to simulate the shift events of the semi-automatic transmission. Engine speed and torque table are created as a 1-D model and engine torques that linked to engine speeds are set to be responsive to shift events as well. The flywheel, following powertrain component, is placed between engine and clutch sub-systems. Transfer of torque and angular velocity are calculated by using spring damper equations. A closed loop is established to make the calculations of spring and damper mathematical model. The clutch that contains a single pressure plate and the torsional springs is modelled. Hydraulic and mechatronic actuators that are used in engagement and disengagement events are not covered. The semi-automatic transmission is established with an input and output shaft and the differential as a complete transaxle. Inner components of the transmission such as synchronizers and the related mechatronic elements that support the mechanical shift process are not covered. In vehicle system, the vehicle resistance forces are added such as aerodynamic (drag) resistance, grade resistance and rolling resistance. Vehicle speed is calculated from the wheel angular velocity then resistance calculations are fed by that input.