Kapitalist birikim sistemindeki kriz ve dönüşümlerin Yugoslavya'daki milliyetçi politikalara etkisi
The effect of crisis and transformations in a capitalist system regarding the nationalist policies in Yugoslavia
  1. Tez No: 554368
  2. Yazar: SEVAL VARDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN OYAN ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
1990'lı yıllarda çok sayıda sivilin ölmesi ve birçoğunun zorunlu göçe tabi tutulması ile sonuçlanan bir iç savaş sonrasında dağılan Yugoslavya topraklarında yeni sınırlar çerçevesinde, hassas dengeler üzerine kurulan siyasal, sosyal ve ekonomik yapılar sürdürülmeye çalışılmaktadır. 2000'li yıllara gelindiğinde çatışmaların sonlanmasından dolayı bölgedeki sorunlar ortadan kalkmış gibi gözükse de bölgenin heterojen nüfus yapısı ve kırılgan siyasal düzeni sorunların halen sürmesine neden olmuştur. Bu çalışma, dağılma sürecinde Yugoslavya'daki milliyetçi hareketlerin, kapitalist üretim ilişkilerinde meydana gelen krizler sonucunda uygulanan neoliberal politikaların ekonomik eşitsizlikleri arttırmasıyla ortaya çıktığını açıklama amacındadır. Belirlenen amaç, çalışma boyunca Yugoslavya'nın iç koşullarında oluşturulması başarılan Güney Slav birliğinin uluslararası konjonktürde merkez kapitalist ülkelerin sermaye hareketlerine bağlı olarak bozulması, küresel ve bölgesel iktisadi veriler ışığında ortaya konan hipotez çerçevesinde ele alınacaktır. Kapitalizmin krizi ve neoliberal politikalar çerçevesinde devletin siyasal, ekonomik ve kamusal işlevlerindeki dönüşüm ve/veya değişimler de dikkate alınarak, Yugoslavya'nın ortaya çıkış koşulları ve bu koşulların değişimi ile meydana gelen yeni koşulların Yugoslavya'nın dağılmasındaki etkisi diyalektik bir süreçte incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In the 1990s, the political, social and economic structures that were created within a framework of new borders and that were based on sensitive balances were attempted to be maintained in Yugoslavia. This occurred while Yugoslavia disintegrated after the civil war that resulted in the death of a large number of civilians and the displacement of many others. Even though the problems in the region seem to have disappeared by the 2000s due to the end of the conflicts, both the heterogeneous population structure and fragile political order of the region still cause problems. This study aims to explain that the nationalist movements in Yugoslavia during the process of disintegration emerged by increasing the economic inequalities of neoliberal policies that were implemented as a result of the crises regarding capitalist relations. The study will discuss the deterioration of the Southern Slavic unity which had been established in the internal conditions of Yugoslavia due to capital movements of the central capitalist countries. In addition, the study will utilize both global and regional economic data. The conditions of the emergence of Yugoslavia, the change of these conditions and the effect of the new conditions on the dissolution of Yugoslavia will be examined in a dialectical process, considering the transformation and/or changes in the political, economic and public functions of the state within the framework of the crisis of capitalism and neoliberal policies.