Türkiye'de prefabrik yapı elemanlarının teknik, ekonomik, seri üretim ve uygulama yönünden incelenmesi
Investigation of the prefabricated building elements in Turkey from the technical, economical, mass production and application points of view
  1. Tez No: 55441
  2. Yazar: ABDURREZZAK BAKIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Prefabrikasyon teknolojisi, gelişmiş ülkelerde uzun zamandır yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Son yıllarda ülkemizde de bu konuda çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye ' de prefabrik yapı ve elemanları teknik, ekonomik, seri üretim ve uygulama yönünden incelenmektedir. Prefabrik ve konvansiyonel yapı ve elemanlarının karşılaştınlmasıyla ortaya çıkan benzer ve farklı özellikler teknik olarak ele alınmaktadır. Konvansiyonel yapılar ve prefabrik yapı ve elemanlarının ekonomik analizi konusunda karşılaştırmalı değerlendirmeler yapılmıştır. Prefabrik ve konvansiyonel yapı ve elemanlarının ekonomik irdelemesi yapılırken maliyet, işçilik ve benzeri kriterler kapsamlı bir şekilde ele alınmaktadır. Prefabrik yapı elemanlarının seri üretimi ve montajı konularında ayrıntılı bilgilere yer verilmektedir. Üretim ve montaj aşamasında prefabrik teknolojisinden nasıl yararlanıldığı, hangi araç ve gereçleri kullanıldığına dair kapsamlı bilgiler sistematik olarak derlenmiş ve tartışılmıştır. Sonuç olarak Türkiye ' de prefabrikasyonun son durumu gözönünde bulundurularak değerlendirmeler yapılmış ve gelecekte prefabrik sistemlerden daha fazla yararlanma konusunda öneriler sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Prefabrik Yapı, Konvansiyonel Yapı, Prefabrikasyon Teknolojisi, Seri Üretim, Verimlilik, Deprem Etkisi, Ekonomik Analiz.
Özet (Çeviri)
I The prefabrication technology has been used prevalently for a long time in the developed countries. In recent years, various activities in this field are taking place in our country. In this study, the prefabricated building and its components in Turkey were investigated from the technical, economical, mass production and application points of view. Similar and different features resulting from a technical comparison of prefabricated and traditional buildings and their components have been discussed. Comparative evaluations have been done about the economic analysis of the traditional and prefabricated buildings and their components. Economic analysis has been carried out by a careful consideration of the factors of cost, workmanship and others. Comprehensive information has been presented about mass production and assemb of the prefabricated building and its components. More information about how prefabrication technology is used at the stages of production and assembly were given. In conclusion, the final state of prefabrication in Turkey has been evaluated and discussed and suggestions were made for further utilization of prefabricated systems in future. KEY WORDS : Prefabricated Building, Traditional Building, Prefabrication Technology, Mass Production,. Productivity, Earthquake Resistance, Economic Analysis.