Şanlıurfa ve çevresindeki şifalı suların özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 55442
  2. Yazar: SITKI BAYTAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA BOYBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Şanlıurfa ve çevresindeki şifalı suların kimyasal ve fizikokimyasal özellikleri incelenerek bunların insan sağlığı üzerindeki etkileri araştırıldı. Bu amaçla, önce şifalı suların oluşumu, sınıflandırılması, jeokimyasal özellikleri ve ihtiva ettikleri maddeler ile ilgili literatür çalışması yapılmıştır. Araştırmamızın konusu olan şifalı suların, kimyasal ve fizikokimyasal özellikleri kaynak başında ve laboratuvarda tayin edilmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Üzerinde çalışılan suların ikisinin şifalı, diğer ikisinin içmeye elverişli olmadığı anlaşılmıştır. Bu sularda çok az radyoaktif emanasyonların bulunduğu tespit edilmiştir. Elde edilen analiz sonuçlan literatürdeki verilerle karşılaştırılarak suların sağlığa etkileri ortaya çıkarılmaya çalışıldı. Bu çalışmalar sonucunda Şanlıurfa il sınırları içinde 2 şifalı su kaynağının bulunduğu ve bu kaynak sularının bazı hastalıkların tedavisinde etkili olabileceği anlaşılmıştır. Ayrıca, çevre sakinlerinin bu sulan tedavide kullandıkları hastalıklarla, analiz sonuçlarına göre tedavide kullanılabileceği hastalıkların karşılaştırılması yapıldı ve aralarında büyük uygunluk olduğu görüldü. ANAHTAR KELİMELER: Şanlıurfa, Çevre, Şifalı su
Özet (Çeviri)
In this study, the chemical and physico-chemical properties of mineral waters were investiqated in the province of Şanlıurfa, and their effects on health were investigated. For this purpose, firstly by considering literature survey dealt with the formation of mineral waters, their classification, geochemical properties, has been done. Chemical and physico-chemical properties of these mineral waters have been analysed and absorved both in the laboratory and source of water, and the obtained, data have been evaulated. The obtained data have been compared with literature and the effects of them on health are tried to understand. At the and of these studies it is understood that two of the mineral water sources suitable for health cure applications and other two sources have determined thed they are not suitable for drinking since they contain radiactive emanation. Additionally it was demonstrated that there was a great agreement between using these mineral waters in the medical treatmets by the local people and the findings which were obtained in this research.KEY WORDS: Şanlıurfa, Environment, Wholesome