Baş boyun ışınlamalarında tek ve çoklu izomerkez VMAT planların dozimetrik kabul kriterleri açısından analizi
Analysis of single and multi isocenter VMAT plans in head and neck irradiation in terms of dosimetric acceptance parameters criteria
  1. Tez No: 554422
  2. Yazar: HATİCE SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni cihazların kullanılmaya başlamasıyla ve bu cihazlar tarafından desteklenen yeni radyoterapi tekniklerinin uygulanmasıyla tedavi süresi oldukça kısalmış, daha iyi hedef sarımı ve kritik organların korunması sağlanmıştır. Bu doğrultuda anatomik yerleşiminden dolayı cerrahinin kısıtlı olması, kritik organlara yakın olması ve oldukça radyoduyarlı olması nazofarenks kanserlerinin tedavisinde yeni radyoterapi tekniklerinin önemini oldukça arttırmıştır. Bu çalışmada amaçlanan nazofarenks kanserli hastalarda, VMAT tekniği yardımıyla tek ve çift izomerkezli olarak yapılan planların, hedef volümlerde ve kritik organlarda oluşturduğu doz dağılımları arasında anlamlı fark olup olmadığının istatistiki olarak ortaya konulmasıdır. Bu amaçla Acıbadem Hastanesinde 2009-2017 yılları arasında nazofarenks kanseri tanısı konmuş olup lenf nodu tutulumu olan ve tümör boyutu 22 cm'den büyük hastalar arasından 11 nazofarenks hastası seçilmiştir. Seçilen bu hastalar için jaw tracking tekniği ve asimetrik alanlar kullanılarak öncelikle 2 ark ve 4 ark için Milenium MLC ile tek izomerkezli planlar, daha sonra ise HDMLC ile 4 arklı çift izomerkezli planlar yapılmıştır. Planlar hedef sarımı, kritik organların aldığı maksimum ve ortalama doz değerleri ve konformite indeks değerleri açısından istatistiki olarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda tek ve çift izomerkez planlarda istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Asimetrik alan ve jaw tracking tekniği kullanılarak yapılan çift izomerkezli planların aynı teknikler kullanılarak yapılan tek izomerkezli planlara benzer ve üstün sonuçlar vermekte olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the use of new devices and the application of new radiotherapy techniques supported by these devices have shortened the treatment period, better target coverage and protection of critical organs. Limited surgery due to its anatomical location, close to critical organs and highly radiative sensitivity have increased the importance of new radiotherapy techniques in the treatment of nasopharyngeal cancers.The aim of this study is to determine whether there is a significant difference between the single and double isocentric plans of the patients with nasopharyngeal cancer by using the VMAT technique.For this purpose, 11 nasopharyngeal cancer patient were selected who were diagnosed with nasopharyngeal carcinoma who had lymph node and bigger tumor than 22 cm at Acibadem Hospital between 2009 and 2017. For all those selected patients, at first single isocentric plans were made with 2 arcs and 4 arcs Milenium MLC by using jaw tracking technique and asymmetric field and then double isocentric plans were made with 4 arcs HDMLC by using jaw tracking technique and asymmetric fields. These plans has been analyzed statistically regarding the target coverage, maximum and average dose values of critical organs and conformity index values. As a result of the analysis, it has been found that there are not any statistically significant difference between the single and double isocentric plans. Double isocentric plans using asymmetric field and jaw tracking technique were found to be similar and superior to single isocentric plans using the same techniques.