Görünmeyen parmak izlerinin geliştirilmesinde saçtırma yöntemiyle kaplama
Facing the sputtering method in the development of the invisible fingerprints
  1. Tez No: 554428
  2. Yazar: EMRAH ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS CANTÜRK, PROF. DR. SALİHA TÜLAY SERİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kriminal laboratuvarlarda parmak izi geliştirme işlemi sırasında çeşitli kimyasal metotlar kullanılmaktadır. Bu metotların uygulanması esnasında laboratuvar çalışanlarının sağlığını uzun vadede etkileyecek istenmeyen durumların oluşması mümkündür. Bu çalışmada, kullanıcının sağlığına olumsuz etkisi olmayan sputtering (saçtırma) metodunun uygulanabilirliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Altmış dört adet cam numune üzerine aynı kişiye ait aynı parmak izi bırakıldıktan sonra dört ana gruba ayrılmıştır. Bu dört ana grup ise yine dört alt gruba ayrılmış ve örnekler saf suda ayrı ayrı sıfır saat, iki saat, altı saat, yirmi dört saat oda sıcaklığında saf suda bekletilmiştir. Daha sonra ana gruplardaki numunelere ayrı ayrı tozlama yöntemi, superglue yöntemi, bir saatlik ve yarım saatlik saçtırma metodu uygulanmıştır. Elde edilen tüm parmak izlerinin mukayeseye elverişlilik özellikleri, kalite sınıflandırması ve kayıp oranları ortaya konmuştur. Suda bekleme süresi arttıkça karakteristik özellik sayısında azalma görülmüştür. Tozlama yöntemiyle elde edilen parmak izlerinin tamamının mukayeseye elverişli olduğu ayrıca %59 A kalitede olduğu görülmüştür. Superglue metoduyla elde edilen parmak izlerinin mukayeseye elverişlilik oranının %83,33 olduğu ayrıca %42 A kalitede olduğu görülmüştür. Bir saat saçtırma yöntemi uygulamasıyla elde edilen parmak izlerinin %83,33 oranda mukayeseye elverişli olduğu ancak %8 A kalitede olduğu bunun yanında yarım saat saçtırma metoduyla elde edilen parmak izlerinin tamamının (%100) mukayeseye elverişli ve A kalitede olduğu tespit edilmiştir. Gruplar arasında Friedman ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi sonucunda, istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Çalışmamızda kullanılan yöntemler arasında, kayıp oranı ve standart sapma sayısının az olması bunun yanında en iyi görüntü kalitesinin saçtırma metodunda elde edilmiş olması ayrıca sistemin vakumlu bir ortamda çalışması sonucu kullanıcı sağlığına olumsuz etkisinin olmaması sebebiyle, bu yöntemin, kriminal laboratuvarlarda kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Various chemical methods are used during fingerprint development in criminal laboratories. Chemical methods are likely to have detrimental effects on the health of laboratory workers in the long term. In this study, it is aimed to evaluate the applicability of the sputtering method which has no negative effect on the health of the user. After the same fingerprints belonging to a single person were deposited on sixty four glass samples, four main groups were seperated. These main groups were seperated into four subgroups again and the samples in each subgroup were kept in pure water at zero hours, two hours, six hours, twenty four hours seperately at room temperature. Then, the samples in the main groups were deposited powdering, superglue and the one hour and half hour scattering method were applied seperately. The comparability characteristics, quality classification and loss rates of all the fingerprints were studied. As the waiting time increased, the number of characteristic traits decreased. All of the fingerprints obtained by the powdering method were found to be comparable and it was also found to be 59% A quality. The comparability of fingerprints obtained by superglue method was found to be 83,33% and also 42% A quality. The fingerprints obtained by using one hour sputtering method were comparable with 83,33% ratio but it was 8% A quality. In addition, all of the fingerprints (100%) obtained by the with half an hour sputtering method were found to be comparable and A quality. As a result of Friedman and The Wilcoxon Marked Sequences Test, no statistically semantic difference was found between the groups. Among the methods used in our study, it is recommended that this method could be used in criminal laboratories due to the low rate of loss and the number of standart deviations, as well as the best image quality obtained in the sputtering method and system does not have a negative effect on the health of the user as a result of working in vacuum chamber.